Kto je Michal Compel

Ahoj 🙂

Volám sa Michal Compel a som podnikateľ vo vzdelávaní.

Pomáham ľuďom vzdelávať sa efektívne, jednoducho a bez námahy. Učím ako získať viac informácií za kratší čas a ako získať hocijakú schopnosť v rekordnom čase. Preto, aby sa človek vzdelával pre prax a život.

Mám 21 rokov a efektívnym učením sa zaoberám tri roky – od roku 2013. Na vlastnej koži som vyskúšal desiatky a desiatky techník efektívneho učenia. Mám zásadu, že šírim ďalej len to, čo sám používam alebo som v minulosti používal.

K efektívnemu učeniu som sa dostal vďaka čítaniu. Čítať knihy som začal ako 15 ročný. Odvtedy čítam takmer každý deň. Lenže prečíta knihu mi trvalo aj celý týždeň. Zúfalo som túžil čítať rýchlejšie, tak som hľadal možnosti. Nakoniec som objavil úžasný svet efektívneho učenia.

Ako 20 ročný som mal všetkého akurát tak dosť a rozhodol som sa, že chcem ísť podnikať. Chcel som byť sám sebe pán, byť samostatný a nezávislý a žiť vlastný život. Ani sekundu som neváhal, čo idem robiť: budem podnikať vo vzdelávaní.

Mám skúsenosti s väčšinou slovenských a českých zdrojov o efektívnom učení. Študoval som zahraničných odborníkov na vzdelávanie. Či už knihy a eknihy, desiatky kindle ekníh, kurzy, blogy, webináre.

BezbolestnéUčenie.sk je môj online propagátor. Nájdeš tu cenné a kvalitné informácie o vzdelávaní. Návody ako sa učiť efektívne, jednoducho a bez námahy. Rýchlokurz efektívneho učenia zadarmo. Informácie o celoživotnom vzdelávaní a rozvoji osobnosti a tiež informácie o alternatívnom školstve.

 

Aká bola moja cesta k efektívnemu učeniu?

Začalo to v roku 2010 – keď som mal pätnásť rokov. Bol som bežný študent. Dovtedy som nečítal knihy, škola ma vôbec nebavila. Učenie ma nebavilo.

Moje známky neboli oslnivé, no ani vyslovene zlé. Priemerne boli priemerné. Keď ma nejaký predmet bavil – napríklad dejepis alebo náuka o spoločnosti, mal som jednotky. A ak nie, no, väčšinou to boli trojky. 😀

Zabával som sa s kamošmi. Vyjedal som pizzu. Drtil som Counter-Strike, Warcraft 3 a Left for Dead.

Ale zrazu sa niečo stalo…

 

Zasiahla ma vnútorná nespokojnosť.

Mal som neuhasiteľnú potrebu čítať. Čítal som úplne všetko, čo prišlo pod ruku. Históriu, beletriu, ekonomické a politické veci, spoločenské knihy, rozvoj osobnosti, komunikáciu, argumentáciu. Hlavne však filozofiu a metafyzické otázky. To jediné pomáhalo.

Nie každý sa môže pochváliť, že ako 16 ročný mal prečítaných niekoľko kníh od Friedricha Nietzscheho. 🙂

Vďaka tomu som si k čítaniu vytvoril silný vzťah. A takto sa zo mňa, z bežného študenta, ktorého učenie nebaví, stal človek, ktorý číta takmer každý deň a ktorý sa rád učí nové veci.

„Mal som neuhasiteľnú potrebu čítať. Čítal som úplne všetko, čo mi prišlo pod ruku.“

Pokračoval som v samoštúdiu. Čítal som čoraz viac a investoval som do toho stále väčšie množstvo energie a času. Kníh a tém pribúdalo. A stálo ma to čoraz viac času.

Začiatky boli úplne náhodné. Jednoducho som zašiel do kníhkupectva a vybral som si z regála knihu, ktorá sa mi zdala zaujímavá. Aby som našiel čo som chcel, musel som sa prehrýzť cez desať ďalších kníh. No bavilo ma to. Vždy som sa dozvedel zaujímavé myšlienky.

Jedného dňa som si uvedomil, že takto to ďalej nejde. Prečítať knihu mi trvalo aj celý týždeň. Je to príliš dlho. Naviac som už mal dlhý zoznam kníh, ktoré plánujem prečítať v budúcnosti. Ako to mám stihnúť? Nemám toľko času.

A čo kamoši a zábava? Čítať už bolo fajn, ale aj tak. Nemienim trčať doma a stále iba čítať.

Preto som si položil kľúčovú otázku:

 

Ako sa učiť efektívne, aby sa človek musel učiť o povedzme pár dní menej?

Bol to bod zlomu, kvôli ktorému to začalo.

Zaujímal som sa o efektívne učenie, túžil som ho vedieť používať. Vstúpil som teda do absolútne neprebádaného sveta plného neuveriteľných a nadľudských výkonov. Živo si spomínam na to nadšenie.

Americký prezident John Fitzgerald Kennedy (ten, ktorého zastrelili) po absolvovaní kurzu rýchločítania prečítal 2500 slov za minútu. Za deň vedel prečítať 2-3 knihy a každé ráno prečítal 6 novín. Neklamem. Je to zdokumentované. 😀

Zistil som, že po celom svete existujú stovky ľudí, ktorí sa dokážu naučiť naspamäť balíček kariet za pár desiatok sekúnd. Títo pamäťoví majstri tvrdia, že každý má dokonalú pamäťa že balíček si dokážu zapamätať technikou, ktorú sa môže naučiť každý.

Napríklad Simon Reinhard, nemecký pamäťový majster sa dokázal naučiť naspamäť balík 52 kariet za 21,90 sekúnd. Zaradom a bezchybne.

Angličanka Anne Jones prečítala Relikvie smrti od J. K. Rowlingovej za 47 minút. Ihneď po oficiálnom uvedení knihy na trh. To je 4251 slov za minútu. Ako dôkaz porozumenia poskytla médiám recenziu. Bola to prvá recenzia Relikvií smrti na svete.

Jeden majster sveta v pamäťových technikách (meno som zabudol) je dyslektik a v škole mal zlé známky. Dnes sa učí niekoľkonásobne rýchlejšie, než hocikto iný.

Tieto príklady mi utkveli v pamäti najviac. Takýchto „zázračných“ ľudí som našiel viac.

 

Povedal som si: „Uff. Ak je štvrtina z toho pravda, tak to musím vedieť aj ja! Keď budem vedieť takéto techniky, tak skrátim čas štúdia na absolútne minimum. Budem sa učiť extrémnou rýchlosťou. Takže zvládnem prečítať všetko, čo chcem a zároveň získam veľa voľného času.“

Tak som otvoril Martinus a našiel prvú knihu o efektívnom učení. Hneď som si ju objednal, naštudoval a začal skúšať. Niektoré veci fungujovali, no väčšina boli pekné reči. Slovná vata.

To, čo mi fungovalo – sústredenie, štruktúrovanie, time management – som pridal do môjho repertoáru techník efektívneho učenia. Ostatné som odfiltroval preč.

„Povedal som si: Uff. Ak je štvrtina z toho pravda, tak to musím vedieť aj ja!“

Potom to už šlo samo. Začal som kupovať ďalšie knihy, eknihy a čítať blogy za ktorými nasledovali kurzy efektívneho učenia. Moje nadšenie pre efektívne učenie rástlo úmerne s nárastom rýchlosti, s ktorou som konzumoval knihy a články na nete.

Nasledovalo skúšanie najrozličnejších techník a ich kombinácií. Čo mi fungovalo, v tom som pokračoval. Čo nefungovalo, s tým som skončil. Snažil som sa odhaliť princípy, ktoré za tým stoja.

Živo si vybavujem pocit „heuréka“ z pamäťových palácov – keď som sa v rýchlosti prvý raz naučil 20-miestný zoznam a pozajtra som si ho fakt pamätal.

Vlastná kapitola je rýchločítanie. Najprv som tomu neveril. Veľa sa o tom písalo, tak som to predsa len skúsil. Prečítať prvých pár strán mi dalo zabrať.

Ďalším krokom bolo zvýšenie latky. Po jednej krátkej knižke to išlo ako po masle.

 

Nakoniec, po tom všetkom úsilí to stálo za to ! 🙂

Za odmenu som získal schopnosť učiť sa maximálnou rýchlosťou a tým som dosiahol môj cieľ: čítať knihy násobne rýchlejšie a mať viac voľného času.

Prečítať celú knihu mi dnes nezaberie celý týždeň. Pri takej bežnej dvesto stranovej a priemerne náročnej mi to trvá zo dve hodiny. Vďaka pamäťovým technikám sa viem naučiť naspamäť a bezchybne balíček kariet alebo aj celú knihu, keď treba.

Asi dva mesiace dozadu som nemohol zaspať, tak som niekde vyhrabal knižku Kult liekov od Johna Virapena, prečítal ju a šiel spať. To je skill 😀 😀

„Dosiahol som môj cieľ: čítať knihy násobne rýchlejšie.“

 

Avšak ešte som neuvažoval o podnikaní. K nemu ma priviedli iné udalosti.

Minulý rok, keď som mal dvadsať, som chcel radikálnu životnú zmenu.

Byť sám sebe pán: byť nezávislý, samostatný, finančné slobodný. Zobrať život do vlastných rúk. Zodpovedať za moje výsledky. Slobodne robiť moje vlastné chyby a niesť za ne následky – tie kladné, ako aj záporné.

Tiež som vedel, že nemienim čakať celé roky.

Lenže: Doma som byť nechcel. Mamahotel je ponižujúci. Štúdium na VŠ trvá roky, uplatniť sa v praxi ešte dlhšie. V žiadnom prípade nechcem otročiť v zamestnaní od ráno do večera za drobné, ani robiť gastarbeitera v zahraničí a mať „menejcennú“ robotu.

Do toho všetkého prišli nezhody s kamošmi a doma.

Jedného dňa moja trpezlivosť pretiekla a padlo rozhodnutie:

 

Chcem ísť podnikať.

Pretože jedine vďaka podnikaniu budem sám sebe pánom.

Zvládli to mnohí ďalší, zvládnem to aj ja 🙂

A okamžite som ukončil rozrobené veci. Ani sekundu som neváhal, čo idem robiť: budem podnikať vo vzdelávaní. Predávať informácie o efektívnom učení. Pomáhať ľuďom vzdelávať sa.

Na druhý deň som začal. Proste som napísal do Google frázu „ako začať podnikať“ a čítal som. Asi o pol roka neskôr som založil živnosť a vytvoril Bezbolestné učenie.

Verím, že moje produkty sú kvalitné a skutočne splnia sľuby, ktoré dávam. Pretože som najväčší zákazník mojích produktov. Predtým, než niečo vypustím, sám to používam.

I keď som obdivoval (a tak trochu im závidel – v dobrom) mladých ľudí, ktorí dokázali vytvoriť úspešné podnikanie, dovtedy som to vnímal ako „niekedy v budúcnosti“. Kebyže by mi rok dozadu odo dnes niekto povedal, že teraz budem podnikať, mal by som ho za fantastu. 😀

„Som najväčší zákazník mojích produktov.“

V budúcnosti sa plánujem venovať samoštúdiu, celoživotnému vzdelávaniu, time managementu a realizačným schopnostiam.

 

Aj ty sa chceš vzdelávať efektívne?

Páči sa ti moja cesta k efektívnemu učeniu?

Chceš sa aj ty vzdelávať pre prax a život?

Učiť sa raketovým tempom?

Čítať jednu knihu za druhou?

Vedieť sa naučiť naspamäť akýkoľvek údaj alebo fakt? Alebo celú knihu?

Tak klikni na tlačídko na ružovom panely vľavo a stiahni si súbor – – – – >>

Pošlem ti rady rád ako sa učiť. Je to vlastne taký úvod do efektívneho učenia. Ďalej budem posielať aktuálne a nové informácie o vzdelávaní. Zostaneme v kontakte a budeme môcť diskutovať o vzdelávaní či problémoch pri učení.