8 techník ako sa prinútiť učiť doslova NA POVEL [2/2]

Druhá časť návodu ako sa prinútiť učiť doslova NA POVEL. S týmito technikami sa prinútiť učiť ihneď, bez najmenších ťažkostí. Rozdelil som text lebo je neskutočne dlhý dlhý. Prvú časť môžeš otvoriť kliknutím sem ›››

 

4. Odmeň sa získaním sladkej odmeny.

Si v úplných koncoch a nahnevaný? Poznáš tvoju vnútornú motiváciu, ale nepomáha to? Čo keby si sa za úspechy nejako odmenil?

Daj si sľub: za to, že sa naučíš matematiku dostaneš sladkú odmenu. Dopraješ si niečo príjemné. A keď sa ju nenaučíš, odmenu si musíš odoprieť.

Odmena musí byť „sladká“. Primitívna slasť. Najprízemnejšia radosť. Potešenie. V stave vrcholnej núdze iné nezaberie. Napríklad: Pizza, mcdonald. Deň zábavy a relaxu. kúpiť si počítačovú hru, hrať najobľúbenejšie hry. Ísť von s kamoškami. Kus oblečenia, horúca čokoláda.

Tu platí rovnaká logika ako pri rozdelení učiva na drobné: Konečný cieľ je hviezdne vzdialený. Musíš vyvinúť veľa úsilia, aby si do dosiahol. Krátkodobé „náklady“ sa zdajú byť väčšie než dlhodobé prínosy. Chceš kvalitné vzdelanie a lepšiu budúcnosť, ale drviť sa štatistiku je táák bolestivé.

Akurát, že odmeňovanie malými úspechmi nemusí stačiť. Niekedy je odpor voči učeniu tak veľký. Vtedy treba pridať ďalšiu odmenu.

Aby sladká odmena naozaj fungovala, musíš dodržať jednu podmienku. Ak nedosiahneš čo si si zaumienil, musíš si odmenu naozaj odoprieť. Počas makania na úlohe nesmieš mať pochybnosti, či na to si dosť disciplínovaný. Keď je jedno či úlohu splníš alebo nie a odmenu dostaneš aj tak, odmena nebude fungovať.

Dá sa namietať, že je to hlúpe. Možno aj je. Ale funguje to. Vďaka tejto technike som zvládol fakt náročné situácie, ktoré mnohí iní nezvládli. Prečo? No lebo viem lepšie pracovať s psychikou. Nezáleží na tom, ako to vyzerá. Dôležité je len či to funguje.

 

3. Vytvor si časový plán a zoznam úloh.

Nevieš ako a kde začať? Strácaš sa v množstvo učiva a skrípt? Netušíš aké sú konkrétne kroky, ktoré by si mal spraviť? Ohrozuje ťa množstvo práce a cítiš sa paralyzovaný?

Riešením je kombinácia časový plán + zoznam úloh. Časový plán je rozpis učenia na konkrétne dni. A v konkrétny deň kedy sa máš ísť učiť najprv napíš zoznam úloh.

Ako ti časový plán pomôže prinútiť učiť sa? Budeš vedieť čo presne máš dnes robiť, takže to nebudeš odkladať. Kukneš do plánu a proste začneš. Získaš nadhľad a množstvo učiva prestane pôsobiť paralyzujúco.

Časový plán vytvoríš vďaka 4 jednoduchým krokom:

1. Krok: Zisti za koľko dní bude skúška a koľkého je dnes. Koľko dní na učenie ti zostáva?

2. Krok: Koľko učiva sa musíš naučiť? Daj dokopy všetky materiály, skriptá, učebnice a poznámky.

3. Krok: Sprav časový odhad ako dlho ti učenie môže trvať.

4. Krok: Rozlož učenie do zostávajúcich dní. Čas učenia na 1 deň vypočítaš ako: celkový časový odhad / počet zostávajúcich dní. Odporúčam za týždeň jeden deň voľna.

Nezabudni do plánu zakomponovať časovú rezervu na opakovanie učiva. Rezervu na nepredvídateľné okolnosti. Môže sa stať, že na pár dni ochorieš. A rezervu na voľný čas. Makať od rána do večera je neúčinné.

Nezabúdaj pravidelne robiť kontrolu postupu. Ako sa ti darí? Máš dosť voľného času? Máš dostatočnú časovú rezervu? Stíhaš plniť plán? Alebo zistil si, že zvládnuť naplánovaný objem učiva je nereálne?

Ak stíhaš plniť plány, tak počas kontroly postupu sa v mozgu uvolnia neurotransmittery, ktoré vyvolávajú pocit šťastia. Takže už samotná každodenná kontrola cieľov a z nej plynúci pocit úspechu ti bude zakaždým malou odmenou.

Ak nestíhaš plniť plán, musíš urobiť opravu postupu:

Oprava postupu je identifikovanie najzávažnejších chýbhľadanie nových možností ako dokázať splniť plán. Čo ti zaberá najviac času? Máš príliš veľa aktivít? Strácaš cenné hodiny na nete a facebooku? Stačí ti hodina denne? Môžeš si dovoliť učiť sa len s polovičným nasadením? Stanovil si si realistické ciele? Nevieš sa donútiť učiť? Sedíš celé dni za knihami? Učíš sa hrozne pomaly? A čo s mieniš robiť?

Keď bude časový plán hotový, je čas vytvoriť zoznam úloh. Každé ráno v deň, kedy sa máš učiť. Veľkú úlohu rozkúskuj na menšie. Tak, aby v zozname bolo aspoň 5 bodov.

Ako ti zoznam úloh pomôže prinútiť učiť sa? Napísať zoznam úloh je záväzok pre seba samého. Štúdie dokázali, že po napísaní úloh raketovo vzrastie šanca, že ich splníš. Pre vnútorné stotožnenie je najlepšie napísať zoznam vlastnoručne. A potom perom vyškrtávať jednu úlohu za druhou. Je to pocit na nezaplatenie.

Navyše, každá splnená a vyškrtnutá úloha je malá odmena, ktorá motivuje pokračovať.

I keď sa na prvý pohľad môže zdať, že je toho plánovania až príliš, správne riadenie času ti nakoniec prinesie väčšiu slobodu, lepšie výsledky a viac volného času. Kto si prácu štrukturuje, ten ju bude mať hotovú rýchlejšie a kvalitnejšie.

 

2. Zahrievanie pre naštartovanie mozgu.

Teraz už vieš ako si vytvoriť učebný plán a zoznam úloh. Teoreticky tvojmu učeniu nestojí v ceste nič. Ale sotva sadneš za stôl a stuhneš. Si vlastne tak trochu unavený. A dnes ťa čaká tridsiata kapitola. Tak najprv pozrieš FB a potom sa do toho pustíš. Potom zazvoní mobil. A tak to ide ďalej. Tieto skúsenosti nie sú väčšine ľudí cudzie.

Skutočnosť, že práve počiatočná fáza učenia je tak ťažká skúmalo veľa vedcov. Zistili, že hlavne počas prvých 15 minút štúdia pracujeme na malý výkon. Práve vtedy hrozí, že to vzdáme. Až po počiatočnej fáze stúpa výkonnosť a môžeme makať naplno.

Ako z toho von?

Mozog by sa mal najprv nastaviť na učenie. Učenie začínaj vždy s nejakou jednoduchou úlohou. Prekonáš tak počiatočný odpor voči učeniu. Vyber si niečo, čo naštartuje tvoj mozog. A rob to 10-15 minút. V žiadnom prípade by si nemal začínať s ničím ťažkým. Naviac ešte z neobľúbeného predmetu.

Dá sa to prirovnať k zahrievacej fázy u športovcov. Rovnako ako telo potrebuje nejaký čas aby sa poriadne rozhýbalo, tak i mozog potrebuje čas aby prepol do študijného módu.

Aké sú konkrétne možnosti ako zahriať mozog?

  1. Zopakuj si učivo zo včera. Už to ovládaš. Pôjde ti to. Ak si sa včera neučil, zopakuj si iné učivo. Najlepšie také, čo ťa baví.
  2. Prečítaj úvod, obsah a záver skripta/knihy. Toto používam najčastejšie. Je to nenásilné a nenamáhavé zoznámenie sa s textom. Na rozbeh mozgu to je perfektné.
  3. Prečítaj stručný článok z netu o danej téme. Tiež dobré na zahriatie hlavy. Učíš sa klasifikáciu nákladov? Vygoogli si výcuc z internetu. Výhoda je, že téme pochopíš rýchlejšie a lepšie si ju zapamätáš.
  4. Nájdi všetky písmena A.
  5. Správy zo Slovenska a sveta. Politické, ekonomické, lokálne. Aké chceš. Ale len ak si dosť disciplínovaný na to, aby si neskončil niekde na FB.

Možností je neúrekom a fantázií sa hranice nekladú. Ale činnosť musí byť trochu náročná a pripomínať duševnú námahu a nesmie trieštiť pozornosť.

 

1. Vytvor silný pocit naliehavosti.

Posledná technika vďaka ktorej sa prinútiš učiť na povel je vytvorenie silného pocitu naliehavosti. Prečo a ako to funguje? Nič nás nemotivuje tak, ako blížiaci sa konečný termín.

Naliehavosť spôsobuje, že času je stále menej a menej a čoskoro definitívne vyprší. Tlak na dosiahnutie ciela vyvolaný blížiacim sa konečným termínom sa prelína všetkým. Je neustále všadeprítomný. Zlozvyk odkladať na neskôr a ničnerobiť bude tlakom času úplne vytlačený. Obdobie, na ktoré sa vzťahujú výsledky sa čoskoro uzavrie. A rozhodne sa, či sme alebo nie sme úspešní.

Presne ako na konci roka. Koniec roka predstavuje pomyslenú hranicu – okamih, v ktorom zisťujeme, či sme boli alebo neboli úspešní. Nezáleží na tom, že je to historicky a kultúrne stanovený termín. Všetci sa k nemu aj tak upíname pretože vzbudzuje pocit naliehavosti.

Z toho dôvodu je koniec roka kritická časť roku: ľudia menej odkladajú a otáľajú, venujú sa rozhodujúcim aktivitám. Zo všetkých síl sa snažia prekonať „cieľovú čiaru“ skôr, než čas vyprší. Je to živé, vzrušujúce a produktívne obdobie.

Ako môžeš vyvolať pocit naliehavosti ty?

Existuje na to trik s kuchynskými stopkami: pomodoro technika. Pomodoro technika je rozdelenie práce či učenia na 25 minút sústredeného makania, ktoré striedajú 5 minútové prestávky. Takto to opakujeme 4 krát. Po štvrtom raze nasleduje veľká 15-20 minútová prestávka. To je všetko.

Počas pracovného bloku sa maximálne koncentruješ iba na jednu vec. Nič iné nerobíš. Počas prestávky regeneruješ myseľ, koncentráciu, uvolňuješ napätie a nechávaš ukladať poznatky do dlhodovej pamäti.

Krátke pracovné bloky sú vlastne umelo stanovené konečné termíny. 25 minút je naozaj málo. Nedá sa stihnúť veľa takže ťa neustále tlačí čas, ktorý čoskoro definitívne vyprší. Panika ťa zachváti, keď si uvedomíš, že celá práca je vsadená do blokov, v ktorých sa nič stihnúť nedá! Takže začneš makať na 100 percent.

Zásadná chyba je predĺženie času na nebodaj 40 minút. Stratíš pocit naliehavosti.To nebude technika pomodoro, len obyčajné prestávky. 25 minút je málo a má byť málo. Keď na úlohu máš 40 minút, povieš si, že sa to dá stihnúť. Ale ak máš menej než polhodinu, cítiš ako čas vyprcháva a ponáhľaš sa. Ide o to psychológické vnímanie.

Chceš sa o pomodoro technike dozvedieť viac?? Tak klikni sem ››

 

Dočítal si sa až sem. Gratulujem!

Fakt ti gratulujem 😉 Prečítal si takmer 3100 slov.

Prečo je tento text tak dlhý? Je to bezplatná ukážka z cvičebnice Bezbolestné učenie. Čo je kompletný návod ako sa učiť efektívne, rýchlo a bez námahy. Rozoberám v nej každú stránku vzdelávania a dávam plno rád ako na to.

Porovnaj tento článok s ostatnými. Vnímaš ten rozdiel? Iné články sú síce dobré, ale v tomto idem do detailov: delím sa o osobné skúsenosti, vysvetľuje ako presne to funguje, varujem pred najčastejšími chybami. Píšem rozličné vylepšováky. Dávam najefektívnejšie techniky, aké existujú. Teda úplne iná úroveň.

Celá cvičebnica Bezbolestné učenie bude ešte kvalitnejšia než tento návod. Makám na nej každý deň, čoskoro bude hotová. Ak si sa dočítal až sem, určite by ťa mohla zaujímať. Tak prosím nezabudni zavítať na tento web niekedy v blízkej dobe 🙂