Ako vytvoriť zvyk čítať každý deň

Je málo užitočnejších vecí, ktoré môžeš urobiť pre tvoj život ako vytvoriť si zvyk čítať každý deň.

Dopad zvyku na ľudský život je neuveriteľný, pritom stačí vyvinúť minimálne úsilie, aby si ho vytvoril. Čítaním sa obohacuješ po vnútornej aj vedomostnej stránke. Výstupom sú lepšie rozhodnutia, lepšia komunikácia, vzťahy, viac peňazí, splnené sny a šťastnejší život.

Vďaka zvyku čítať každý deň sa k týmto výsledkom budeš približovať automaticky, rýchlo a bez námahy.

Stojí to za to? Zautomatizovať výsledky? Odpovedz si sám.

Osobne si myslím, že to má asi tak milión násobnú výnosnosť.

Poznámka: Uvádzajú sa rozličné čísla pre dni na vybudovanie zvyku. 30 dní, 2 mesiace, 66 dní, 18 až 254 dní. Ja pracujem s 60-timi dňami pretože mne to funguje. Rozdiel medzi tréningom a budovaním zvyku je v tom, že tréning je časovo značne náročný a namáhavý. Preto po mesačnej výuke nehrozí zautomatizovanie trénovania.

 

Aké konkrétne akcie musíš spraviť, aby si si ten zvyk vybudoval? Tu je návod:

 

300 slov za minútu

Prvá podmienka, ešte než začneš je, aby si čítal rýchlosťou najmenej 300 slov za minútu. To preto, aby si si počas budovania zvyku skutočne precvičil techniku rýchleho čítania a aj sa niečo dozvedel. Ak sa nedozvieš nič, prestane ťa to baviť.

Ako zrýchliť čítanie? Pre návod klikni sem >>

 

Uľahči si to, ako sa len dá

Keď chceš ísť ráno behať, pravdepodobne si dáš šaty a tenisky k posteli. V kritickej chvíli nebudeš musieť vyvinúť veľkú námahu. Raketovo tým zvýšiš šancu, že ozaj behať pôjdeš. Rovnako tomu je aj pri budovaní zvyku čítať. Vylož si knihu na nejaké miesto, na ktorom ju budeš vždy vidieť a mať po ruke, ale kde ju nezaložíš. Prípadne si ju každý večer daj na stôl aby si ju mal pred očami, keď zajtra prídeš domov. Siahnúť po nej bude ľahké.

 

Úprimný záujem o text

O čítaný text musíš mať úprimný záujem. Lebo inak k nemu budeš pristupovať s nevoľou, čím sa zvýši šanca, že pri budovaní zvyku stroskotáš.

 

Nenechaj sa vyrušovať

Stíš si mobil a daj si ho niekde, kde ho neuvidíš. Odhlás sa z FB, z emailov. Vypni PC, alebo ho daj do úsporného režimu. Uprac pracovný stôl. Nedovol, aby ťa čokoľvek vytrhlo z práce.

 

Najlepšia doba na čítanie

Ak čítanie počas dňa stále odkladáš, je veľmi pravdepodobné, že ho „odložíš“ úplne. Toto je veľmi dôležité. Náš mozog si myslí, že na všetko má čas a do práce sa netreba hrnúť. Platí rovnica čím skôr, tým lepšie. Ideálne je ísť čítať hneď ráno. Ak je to nevhodné, tak hneď po príchode domov.

 

Napíš svoj záväzok na papier

Napísať niečo na papier je záväzok voči sebe samému. Človek to psychologicky neberie na rovnakú váhu, ako keď niečo povie. Využi to a napíš svoj záväzok vytvoriť zvyk čítať každý deň na papier. „Nasledujúci mesiac chcem a budem čítať každý deň 15 minút. Rozhodol som sa a urobím to.“ Aj niekoľkokrát.

 

Nastav malý denný limit

Čím je akcia namáhavejšia a časovo zdĺhavejšia, tým nižšia je šanca, že ju budeš robiť. Ak si nastavíš vysoké požiadavky pri budovaní zvyku, zlyháš.

Vytýčiť si veľký cieľ môže byť vzrušujúce. Ale nepokúšaj sa zmeniť tvoj život za jeden deň. Kľúčové pre vytvorenie zvyku je zamerať sa na mikro ciele a malé činy a urobiť ich tak ľahkými, že proste nemôžeš povedať nie. Každodenným opakovaním malých činov sa v priebehu času dostaneš ďalej. Myseľ si na to navykne a časom začneš čítať automaticky každý deň.

Aký limit to má byť? Doporučujem 10 minút. Po skončení limitu samozrejme je možné pokračovať, ale nie je to nutné. Ten fakt je pre myseľ oslobodzujúci.

 

Pripomínací kalendár

Po týždny je ľahké zabudnúť na záväzok. Umiestni do tvojej izby pripomínače, aby si nezabudol urobiť mini úlohu. Výborný pripomínač je kalendár s políčkami pre zaškrtnutie. Keď splníš záväzok, zaznač si . Pri zlyhaní X.

Kalendár nalep na stenu alebo skriňu. Vidina zlyhania a každý červený krížik ti pripomenú záväzok čítať každý deň a vyburcujú ťa makať.

Kalendár pre vytvorenie zvyku čítať každý deň je tu >>

 

Tento článok je verejné publikovaná kapitola z kurzu rýchleho čítania >>