Vzdelanie zvyšuje cenu na trhu práce. Ako?

Nemôžeš očakávať, že dostaneš slušný alebo nadpriemerný plat ak tvoju prácu môže robiť ďalších milión ľudí.

Platí základná rovnica: Cena práce rastie s jej vzácnosťou. Čím menej ľudí vie robiť to čo ty, tým viac dostaneš. Preto je potrebné snažiť sa mať čo najunikátnejšie pracovné schopnosti. Teda aby čo najmenej ľudí vedelo robiť tvoju prácu.

Vďaka tomu budeš dostávať vysoký plat.

Robotníkov je veľa. Zato schopných manažérov málo. Takže zarábajú veľa. Je to učebnicový príklad krivky dopytu a ponuky.

Situácia na Slovensku je bohužiaľ špeciálna: nemecké ceny a platy na úrovni nemeckého vreckového. Ale táto rovnica platí všade. Na celom svete. Ak nechceš byť podradn… ehm, menejcenný gastarbeiter a umývať riady v nemeckej reštaurácií (alebo niečo horšie), tak musíš vedieť robiť niečo cenné. To ti zabezpečí lepšiu pracovnú pozíciu.

Ako sa naučiť robiť vysoko hodnotnú prácu? Ako zlepšiť pracovné schopnosti?

Odpoveď znie: Vzdelaním. To sú tvoje schopnosti a vedomosti. Čím sú jedinečnejšie, tým viac zarábaš. Pretože vďaka ním vieš urobiť to, čo si predtým urobiť nevedel. Ukážu ti ako dosiahnúť výsledky rýchlo, lacno, bez námahy. Takže môžeš získať lepšiu pracovnú pozíciu.

Inými slovami: Vzdelanie zvyšuje cenu práce lebo sa naučíš robiť to, čo vie iba málokto.

 

Efektívne vzdelávanie

Dôležité je nielen vzdelávať sa, ale vzdelávať sa efektívne. Rozvíjať sa pri rozumnom množstve času. Pri čo najnižších časových nákladoch.

Napríklad čítanie. Čítanie je najvýnosnejšia investícia, aká existuje. Knihu prečítaš za jeden deň, ale môže zmeniť celý tvoj život. A takúto extrémne výnosnú investíciu chceš robiť čo najčastejšie a čo najviac. Pri čo najnížších časových nákladoch.

Lenže kedysi mi prečítanie priemernej knihy trvalo niekoľko dní aj týždeň. Dnes to zvládnem za pár hodín. Malú knihu prečítam aj za hodinu.

Pomohlo mi rýchločítanie. Stlačil som náklady na čítanie takže mi netrvá 15 hodín prečítať priemernú knihu. A to je závažná zmena k lepšiemu. Pre mňa osobne boli informácie o rýchlom čítaní neoceniteľné. Neviem si predstaviť ako by dnes vyzeral môj život dnes v prípade, že by som sa nikdy nenaučil rýchločítaniu. Určite však viem, že by som nepodnikal a ty by si nečítal tento článok.