Ako správne formulovať vety tak, aby boli prudko čítavé

Zdieľaj to s kamošmi a známymi

Vedieť správne formulovať vety sa hodí na písanie seminárnych a bakalárskych prác. S krajšími formuláciami máš výrazne vyššiu šancu na úspech.

Tu sú tipy ako správne formulovať vety tak, aby boli prudko čítavé:

Sú to jednoduché pravidlá, s pomocou ktorých budeš písať tak, aby ostatní rozumeli.

 

1. Tip: Vyvaruj sa zložitých rozvinutých súvetí. Lúštia sa len s námahou. Radšej informácie rozdeľ do niekoľkých kratších viet.

 

2. Tip: Dôležité informácie vlož do hlavnej vety. Neschovávaj ich do súvetí. Čitateľ vďaka tomu pochopí čo je dôležité a na čo sa má sústrediť.

 

3. Tip: Kratšie vety občas prepoj zmysluplnými spojkami: i keď, preto, avšak, napriek tomu, pretože, atď. Inak bude text pôsobiť útržkovito a málo plynulo.

 

4. Tip: Vety formuluj v činnom rode. Pomenuj činiteľa. Vždy, keď to je možné. Znejú ďaleko živšie než v trpnom rode. Zlá veta: Rozdalo sa zadanie. Potom sa písala písomná práca. Dobrá veta: Profesor rozdal zadanie. Potom sme písal písomnú prácu. Samozrejme, sú vety kedy má zmysel použiť tŕpný rod: Múzeum sa otvára o ôsmej.

 

5. Tip: Nazývaj veci pravým menom. Používaj jednoduché a výstižné pojmy. Nepíš rodič, ale matka. Nepíš matka miest, ale Praha. Nepíš prepravné vozidlo, ale auto. Vyhni sa cudzím slovám ako to len pôjde. Snaž sa vyjadriť pointu čo najjednoduchšie.

 

6. Tip: Vyhni sa neustálemu opakovaniu slov. V synonymickom slovníku vyhľadaj iné výrazy s rovnakým alebo podobným významom. Napríklad sloveso hovoriť sa dá nahradiť slovami: vyjadriť sa, vysvetliť, odvetiť, kontrovať.

Ako správne formulovať vety tak, aby boli prudko čítavé

Zdieľaj to s kamošmi a známymi
Bezbolestné učenie

Bezbolestné učenie