6+1 výborných kníh o alternatívnom školstve

Zdieľaj to s kamošmi a známymi

Chceš sa dozvedieť viac o alternatívnom školstve a alternatívnej pedagogike? Tak potom ti odporúčam tieto knihy.

 

1. Miron Zelina – Alternatívne školstvo.

Miron Zelina napísal podľa mňa najlepšiu knihu o alternatívnom školstve na trhu. Je to nielen úvod do alternatívneho školstva. Čitateľa prevedie doslova každou stránkou alternatívneho školstva. Definuje tradičnú a alternatívnu školu, zaoberá sa ich vznikom a desiatkami progresívnych škôl a metód výučby.

Podrobnejšie sa venuje najznámejším školám ako sú Waldorfská, Montessori, Freinetovská a vysvetľuje ich klady a zápory. Porovnáva efektívnosť jednotlivých alternatívnych škôl. Píše aj o slovenských pegadodických inováciách. Miron Zelina píše jednoduchou, jasnou rečou.

Pre každého, kto sa zaujíma o túto tému bude kúpa Zelinovej knihy dobre investovaný peniaz.

Prof. PhDr. Miron Zelina, DrSc. je profesorom Univerzity Komenského v Bratislave, konzultant Ministerstva školstva, jedna z najväčších kapacít na školstvo a vzdelávanie na Slovensku, psychológ, vedec v oblasti pedagogiky, spoluautor projektu Milénium.

 

2. Metóda Montessori a jak ji učit doma – Elizabeth Hainstock.

Prvá časť odpovedá ako učiť metóde montessori doma. Nie je to ľahké. Cieľom rodiča by malo byť vštepiť dieťaťu pocit objavovani a uvedomovania, nie viesť ho k povrchnému učeniu. Dieťaťu sa vzdelávanie nesmie vnucovať. Ak sa dostane do učebného prostredia, bude jednať slobodne a rozvíjať sa podľa vlastného vnútorného zamernia. Tu sa dozvieš ako na to.

Ďalšie časti knihy sú cvičenia pre praktický život. Cvičenia pre situácie z domu, cvičenia k získaniu zručností prstov, senzorické cvičenia, cvičenie čítania a písania, aritmetické cvičenia a návod ako si vyrobiť vlastné montessori vybavenie. Skvelé na tom sú ilustrácie a presný postup pre každé z cvičení.

Knihy o učení metódy montessori sú dve: jedna pre predškolské roky, druhá pre školské roky.

 

3. Summerhill: príbeh prvej demokratickej školy na svete.

Každý, kto prvý krát počuje o Summerhille neverí vlastným ušiam. Summerhill je škola, v ktorej žiaci rozhodujú o všetkom: čo, kedy, kde, ako sa budú učiť a od koho. Založil ju Alexander Sitherland Neill v roku 1921 s názorom, že škola sa má prispôsobiť dieťaťu, nie naopak. A funguje dodnes – už 95 rokov. Tento príbeh inšpiruje milióny ľudí po celom svete.

Vychádzajú z nej šťastné deti s pozitívnym prístupom k životu. Bez problémov sa zaradia do spoločnosti. Školá má omnoho vyššie percento spoločensky úspešných ľudí ako tradičné školy – umelcov, architektov, spisovateľov, podnikateľov, atď.

Príbeh Summerhillu je spísaný v tejto knihe. A. S. Neill sa vyjadruje k rozličným aspektom, nielen školskej samospráve. Druhú čas tvorí jeho autobiografia zachytávajúca Neillov životný a názorový vývin.

Odkaz na stránku: www.summerhillschool.co.uk »

 

4. Co je nového ve vzdelávaní – Tomáš Fertek.

Hutne a jasne napísaná knižka o novinkách vo vzdelávaní a školstve. Bez jediného zbytočného slova. Je inšpiratívna a povzbudzuje pretože ukazuje čo všetko sa dá. Hovorí o vývoji školstva od “zopakuj čo som ti včera povedal a vykonaj čo som ti prikázal“, cez “drž hubu a krok” po “nájdi úlohu, prevezmi za ňu zodpovednosť a príď nás presvedčiť ako dobre si ju vykonal“.

Dozvieš sa ako a prečo dneš školstvo vyzerá tak ako vyzerý. Ako by sa to dalo, prečo to nejde, o potrebách žiakov, učiteľov, spoločnosti a o východiskách pre rodičov.

Fertek sa venuje aj objavom neurológie, ktoré konštatujú, že dnešný spôsob vyučovanie nie je kompatibilný s fungovaním mozgu. Vzápätí nastoluje otázku, či kvôli tomu máme úplne zmeniť podobu škôl.

 

5. Svoboda učení – Peter Gray

Ak sa zaujímaš o vzdelávanie, táto kniha ti nesmie uniknúť. Dá sa povedať, že je to krok-za-krokom návod ako nechať rozhodovať deti o svojom vzdelaní. Po jej prečítaní sa môže stať, že to čo teraz považuješ za nemysliteľné, zrazu bude považovať za možné a správne.

Zistíš, že deti sa vzdelávajú predovšetkým sami a prečo je oddelovanie detí podľa veku kontraproduktívne. Dozvieš sa o hodnote a prínose hry – ako podporuje myslenie a pomáha čeliť životným skúškam. Autor kritizuje ochranárske objatie rodičov, ktorí chcú “len dobre” a dáva návod ako na dôverujúce rodičovstvo. Na záver vysvetľuje prečo sú školy také, aké sú a zamýšľa sa či je reforma vzdelávania možná.

 

6. Mýty ve vzdelávaní – Jana Nováčková

Útla, 48-stranová knižka o škodlivosti zabehnutých predstáv o učení, škole a výchove. Mýty, ktoré Jana Nováčková vyvracia sú napríklad:

  • Deti by sa bez donútenia neučili.
  • Deti nemôžu robiť to, čo ich baví.
  • Cieľom školského vyučovanie je osvojenie si znalostí.
  • Odmeny a tresty sú dôležité pre výchovu a vzdelávanie.
  • Škola musí predstavovať pre dieťa určitý stres: pripravuje ho tak lepšie na život, kde tiež bude musieť čeliť stresu.
  • Učebnice sú základom výuky.
  • Zodpovednosti deti naučíme tak, že sme dôslední a neustále ich kontrolujeme.

A mnohé ďalšie mýty.

 

7. Podivín: príbeh najneobvyklejšieho pracoviska sveta

Ak sa zaujímaš o alternatívne školstvo, pravdepodobne ťa chytí aj zamestnanecká samospráva a demokracia na pracovisku. Brazílska firma Semco je skutočne najneobvyklejšie pracovisko sveta. Knihu Podivín napísal Richard Semler, brazílsky podnikateľ rakúskeho pôvodu. Keď som knihu poprvý krát čítal, nemohol som uveriť vlastným očiam.

Semco je takmer úplne riadené zamestnancami. Typická firemná hierarchia neexistuje. Zamestnanci sami určujú pracovnú dobu a pracovné podmienky, plán výroby, usporiadanie továrne, firemné stratégie, sami navrhujú zlepšováky na existujúce výrobky, niekedy navrhujú aj úplne nové výrobky. Kontrolujú sa navzájom. Vedúci sú vyberaní z ich radov, nie zvonku. Pravidelne menia pracovné pozície aby netrpeli monotónnosťou.

Dokonca, zamestnanci spolu s manažmentom rokujú s akcionármi. Zamestnanci si sami volia výšku platu a môžu vyhodiť nadriadeného pracovníka, ak to odhlasujú. Klasické mzdy vlastne neexistujú. Majú podiel zo zisku – percentá zo zisku. A môžu si zvoliť niekoľko spôsobov vyplácania. V prípade výpovede dostanú odstupné akoby predávali akcie Semca.

Neuveriteľné, že? Odkaz na firemnú stránku Semca »

6+1 výborných kníh o alternatívnom školstve

Zdieľaj to s kamošmi a známymi
Bezbolestné učenie

Bezbolestné učenie