[Svetový Rekord] Angličanka Anne Jones prečítala 4251 slov za minútu

Angličanka Anne Jones je bývala učiteľka a šesťnásobná víťazka majstrovstiev sveta v rýchločítaní. Prečítať knihu jej nezaberie celý víkend. Relikvie smrti od J. K. Rowlingovej prečítala za 47 minút. To je 4251 slov za minútu. Vzápätí poskytla médiám recenziu knihy ako dôkaz jej hlbokého porozumenia. Prekvapuje však, že rýchločítaniu sa začala učiť až po jej 40-tke.

 

Harry Potter – Relikvie smrti za 47 minút!

Anne Jones sa dostala do pozornosti predovšetkým anglofóbnych médií v roku 2007. Ihneď po oficiálnom uvedení knihy Harry Potter – Relikvie smrti na trh ju prečítala za dych zarážajúcich 47 minút a 1 sekundu. Relikvie smrti majú 199 797 slov a 607 strán. To znamená, že jej rýchlosť čítania bola 4 251 slov za minútu. Dokázala to pomocou techník rýchločítania.

Ako dôkaz jej dôkladného pochopenia po dočítaní poskytla niekoľkým médiám recenziu knihy. Recenzia bola bezchybná a správna.

Pre porovnanie, rýchlosť čítania u bežného čitatela je 200 – 250 slov za minútu. Anne Jones teda číta asi 14-krát rýchlejšie než priemerný čitateľ.

https://www.youtube.com/watch?v=qIVLFABuPzY

Ďalšie tri rekordy, ktorými je Anna preslávená sú prečítanie 624-stranového trileru Inferno (Peklo) od Dana Browna za 41 minút a 48 sekúnd. Prečítanie 278-stranovej novely Go Set a Watchman za 25 minút 31 sekúnd, zatiaľ čo sedela v knihkupectve v meste Corbridge. Tretí rekord je rapídna ultrarýchlosť 4700 slov za minútu pri 67% porozumení textu.

 

No tak tú knihu bleskovo prelistovala!

Prvé, čo človeka napadne je, že tú knihu rýchlo prelistovala. No a čo! To dokážem tiež. Veď je nemožné čítať tak rýchlo, to nedokáže nikto. Ako si môžu byť istí, že knihu naozaj prečítala? Ako merajú čitateľské porozumenie?

Dostatočne silným dôkazom je, že po prečítaní Relikvií smrti poskytla niekoľkým médiám recenziu na knihu. Tie publikovali recenziu ako prvé, čím získali množstvo čitateľov, popularitu a zisk z reklamy. Kebyže bola recenzia nesprávna, povesť Anny Jones by bola zničená a bol by toho plný celý internet. Nič také sa ale nestalo, recenzia bola správna a presná.

Druhý dôkaz je, že po prečítaní novely Go Set a Watchman o nej diskutovala s moderátorom.

Keď Anne Jones ukazuje svoju schopnosť čítať rýchlo, vždy je to spojené s kontrolou pozorumenia. Či už napísaním textu alebo debatou.

Rýchlosť čítania 4251 slov za minútu je naozaj extrémne vysoká – dokonca aj pre ľudí, ktorí absolvovali kurzy rýchločítania. Oni prečítajú bežne 800 – 1200 slov za minútu. Možnože to trénovala 5 rokov každý deň po niekoľko hodín, neviem.

Každopádne, dôležitý je fakt, že rýchlosť čítania môžeš tréningom zvýšiť aj ty.

 

Čo hovorí Anne Jones o rýchločítaní?

Anne odporúča pochopiť, ako oči vnímajú informácie a ako ich spracuváva mozog. Keď pochopíš ako to prebieha, môžeš tieto informácie využiť tak, že budeš čítať rýchlejšie.

Mal by si byť motivovaný a vyskúšať viac techník a cvičení, nielen jedno. Súčasne s rastom rýchlosti sa techniky dajú modifikovať.

Odporúča použiť aj pomôcku Speeder, ktorá pred zrak hádže slová vo vopred nastavenej rýchlosti (napr. 450 slov / min): spreeder.com/app.php . Vďaka nej rapídne zvýšiš nielen rýchlosť akou čítaš, ale aj porozumenie textu. Rovnaká aplikácia pre android sa volá Spritz.

 

Genetika alebo naučená schopnosť?

Anne prekvapila aj tým, že rýchločítanie sa začala učiť po jej 40. rokoch. Nemá naň žiadne genetické vlohy. Predtým, než sa načala učiť bola rýchlosť jej čítania “iba” 368 slov za minútu.

Schopnosť čítať rýchlo nie je vrodená ale funguje bez ohľadu na inteligenciu a vzdelanie. Pramení z tvrdej práce, odhodlania, techník a cvičenia. Najlepšie na tom je, že ak chceš aj ty naučiť čítať rýchlo a efektívne, nič ti v tom nebráni.

 

Čo robí Anne Jones teraz?

Anne má webstránku vďaka ktorej pomáha čítať rýchlejšie všetkým, ktorí o to majú záujem – ľuďom, ktorí majú veľa práce, študujú na skúšky alebo jednoducho majú záujem o zlepšenie pracovných schopností.

Ponúka kurzy rýchločítania buď cez Skype alebo na osobných stretnutiach a prednáškach: http://speedyreader.co.uk

[Svetový Rekord] Angličanka Anne Jones prečítala 4251 slov za minútu
Tagged on:         
Bezbolestné učenie