12 benefitov, ktoré získaš vďaka rýchločítaniu

Benefity z rýchločítania sú skvelé. Získaš viac informácií za kratší čas, viac volného času. Začneš čítať knihy a ľahko si vytvoríš zvyk robiť to pravidelne. Neskôr môžeš prečítať 1 knihu za deň. Správne pohyby očí šetria zrak. Dobehneš kopy neprečítaných textov. Napríklad. A niekoľko ďalších.

 

1. Získaš viac informácií a vedomostí za kratší čas.

Informácie sú moc a to, čo vieš je v znalostnej ekonomike životne dôležité. Chceme ale aj sa musíme snažiť o získanie čo najväčšieho množstva informácií. Preto treba hľadať cesty ako strátiť čas, v ktorom sa majú nové informácie získať.

Existuje na to vynikajúca technika – rýchločítanie. Je to efektívny spôsob čítania a inteligentná práca s textom. Bežná rýchlosť čítania je 250 slov za minútu s 80% pochopením. Technikami a tréningom môže každý zvýšiť rýchlosť na 800 slov za minútu pri 60-80% pochopení.

Naučiť sa rýchlo čítať ti pomôže zvládnuť nové zručnosti, držať krok s najnovším vývojom v odbore, dozvedieť sa o nových oblastiach záujmu alebo skrátka len získať nové informácie a vedomosti rýchlo a lacno.

Novinky z odboru nasaješ bleskovo. Emaily a správy ešte rýchlejšie. Články a blogy budeš hltať jeden po druhom. Dokonca sa môžeš vytrénovať tak, že za deň budeš schopný prečítať celú knihu.

Rýchločítanie je technika s maximálnou návratnosťou. Naučíš sa to jeden krát v a správne zvyky ti ostanú po celý život. Používať to budeš ďalších 20-30 rokov každý deň. Každý text v tvojom živote prečítaš rýchlejšie než teraz, čím ušetríš stovky hodín času.

O koľko viac informácií by si mal teraz kebyže si rýchločítanie naučil v 20-tke? O koľko viac informácií by mal 45 ročný človek, ak by ho používal 25 rokov? A o koľko menej by vedeli konkurenti?

Ak  rýchločítanie doposiaľ nepoužívaš, si hlboko v mínuse. Za ten čas si mohol vedieť ďaleko viac a dnes by si bol za úplne inde. O to silnejší je dôvod zistiť ako to funguje.

 

2. Získaš lepšie študijné výsledky.

Príprava na test alebo skúšku už nemusí byť výber medzi námahou a zábavou. Proste si to bleskovo naštuduješ a potom budeš mať celý deň volný na čo len chceš. Skriptá a učebnice ti zaberú výrazne menej času. Učenie nebude tak odporne namáhavé a môžeš získať viac volného času na zábavu a koníčky.

Ako následok štúdium nebude také bolestivé. Vydržíš pri knihe omnoho ľahšie takže aj spraviť zápočty a skúšky bude omnoho ľahšie. Raketovo to zvýši šance, že úspešne vyštuduješ.

 

3. Budeš mať viac voľného času.

Vďaka správnej technike čítania sa dá zrýchliť čítanie. Za 1 hodinu môžeš prečítať toľko, čo dnes za 2-3 hodiny. Nebudeš musieť toľko pracovať a udržíš súčasný výšku zárobku. Cez volný čas sa môžeš venovať koníčkom, kamarátom, rodine, relaxovať či ísť dakam zabaviť sa.

 

4. Začneš čítať knihy

Čítaš teraz knihy? Asi nie veľmi. To mi hovorí väčšina ľudí. Ja sa pýtam: A čítal by si ich keby to bolo 2x rýchlejšie a bez pocitu nudy? Hej, potom by si ich asi čítal. Skôr áno než nie.

 

5. Hromady neprečítaných blogov a kníh budú minulosťou.

Neprečítané knihy z Martinusu a Upbooku ležia v skrinke. Downloads a Kindle plné neprečítaných ebookov. V záložkách uložené články a blogy, kade-tade po zapotrošených súboroch odkazy na zaujímavé webstránky. Tiež som tým trpel.

Rýchločítanie ti umožní dobehnúť nahromadené resty lebo čítanie nebude zaberať toľko času.

 

6. Profesné zlepšenie a rozvoj osobnosti.

Rýchločítanie je perfektný nástroj pre profesný rast a rozvoj osobnosti. Byť vzdelaný je dnes otázkou nutnosti lebo bez toho sa vo väčšine profesií nedá prežiť. Ak chceš byť v tvojom odbore lepší ako konkurencia, musíš o ňom vedieť viac a teda musíš každý deň nasať kvantum informácií. So správnym čítaním to nebude žiaden problém.

 

7. Lepšie porozumenie a pamätanie si.

Možno ťa prekvapím, ale rýchločítanie v skutočnosti zvyšuje porozumenie! Na prvý pohľad to nedáva žiaden zmysel a je to v rozpore s tým, čo by si čakal, ale je to tak. Ľudia čítajúci rýchlejšie majú hlbšie pochopenie textu a pamätajú si ho dlhšie. Dokázalo to množstvo štúdií a skúsenosti mnohých ľudí.

Spôsobené to je tým, že efektívne čítanie je vizuálny proces, počas ktorého text vnímame skrz obrazy, nie zvuk. Čítame frázy – ako keď sa človek učí angličtinu, nie slovo po slove, písmenko po písmenku. Myseľ nemá kedy zaoberať sa niečím iným a blúdiť inde lebo pracuje na plné obrátky. Využívame prirodzenú štruktúru textu.

Vďaka tomu budeš čítať s porozumením a pamätať si viac. Podrobnejšie som o tom písal tu »»

 

8. Nadobudneš schopnosť prečítať 1 knihu za deň.

Rýchločítaním je možné prečítať jednu knihu za deň.Nie každý rýchločitateľ to dokáže. Rozhodne to však je možné. Ale teraz nemyslím, že ju budeš čítať celý deň od rána do večera. To dokáže každý trochu skúsenejší čitateľ. Zvládneš to za 2-3 hodiny vrátane skummingu a prestávok.

Raz dávnejšie večer som nemohol zaspať a nudil som sa. Tak som si prečítal knižku Kult liekov – John Virapen. A potom som šiel späť.

Americký prezident John F. Kennedy každé ráno prečítal 6 novín a za deň 1-2 knihy. Viac tu »

 

9. Budeš o krok vpred pred konkurenciou.

Každému, kto sa venuje osobnému rozvoju sa pravdepodobne hodí rýchločítanie. To, že človek rozvíja osobnosť je známkou, že pracuje hlavou a chce pracovať rýchlejšie. Nezanedbateľnú časť práce zaberá čítanie, premýšľanie a učenie sa. To sa dá urýchliť technikami efektívneho učenia.

A práve rýchločítanie patrí k takýmto technikám. Je to schopnosť ako čítať efektívne – dajme tomu 800 slov za minútu.

Predstav si, že všetko to čítanie správ, článkov a kníh zvládneš niekoľkonásobne rýchlejšie než iný konkurent z odboru. Zatiaľ čo konkurent bude informácie ešte len zbierať, ty ich už budeš uplatňovať v praxi. Ušetríš tým stovky hodín času. Získaný čas budeš môcť investovať do rozvoja biznisu. Tým využiješ príležitosť na trhu rýchlejšie než konkurencia a zvýšiť zisk / zárobok.

Navyše málokto ho ovláda, málokto o ňom vie a prínos je obrovský pri malých nákladov. Takže nehrozí, že ho väčšina konkurentov začne používať.

 

10. Môžeš si vybudovať zvyk čítať každý deň.

Zvyk je silnejší než motivácia. Pretrvá i najhoršie časy. Návvyk čítať je na nezaplatenie. Mnohí ľudia ho chcú vybudovať, lenže väčšina strostoká. Čítajú klasickým spôsobom a to vedie k unudeniu smrťou. Vykašlú sa na to po pár dňoch.

Koľkokrát si počas čítania cítil nudu, malátnosť a ospalosť? Kedy naposledy si zabudol odstavec dve sekundy po prečítaní? Desná nuda je hlavný dôvod, prečo ľudia nečítajú pravidelne. Toto sa nemusí diať.

Rýchločítanie je nabité činnosťou – je to aktívny proces práce s textom. Nie je kedy blúdiť a odbiehať od textu. Nie je kedy nudiť sa.

Negatívne emócie vymiznú a čítanie sa tak stane bezbolestným, menej namáhavým, ľahkým. Kvôli tomu bude podstatne ľahšie zobrať do ruky knihu každý deň a vytvoriť zvyk každý deň čítať.

 

11. Začneš pôsobiť inteligentným dojmom.

Môže sa stať, že dakde budete sedieť viacerí a pod ruku ti príde brožúra, noviny alebo čo. Spustíš čítanie a zrazu na teba ostatní hodia oči. A ty nechápeš čo sa deje. Ľudia naokolo sú prekvapení, zarazení z toho rapídneho tempa a vnímajú ťa ako inteligentného. Fakt to takto funguje. Viem hovoriť z vlastnej skúsenosti.

Ešte lepšie je ukázať to cielene, ak chceš na niekoho urobiť dobrý dojem 🙂

 

12. Ochrániš oči a zrak pred poškodením.

Nebudeš čítať tak ako predtým. Nebudeš robiť to, čo teraz, len rýchlejšie. Budeš čítať INAK. Zdokonalená rýchlosť čítania pramení až z toho.

Pri čítaní existuje množstvo chýb – zlých a zbytočných pohybov. Ako napríklad regresie a malé fixácie.

Jedna štúdia zistila, že z 60-tich minút čítania trvajú regresie 20 minút – opakované čítanie. Regresie sú úplne zbytočný pohyb pretože znovu prečítať už prečítané je strata času, láme to myšlienky a triešti porozumenie.

Druhá chyba sú malé fixácie. Čítanie slova po slove, prípadne písmenka po písmenku. Na riadok to je 7-10 fixácií, čo je pre oko nesmierne namáhavé. Správnou technikou je možné odstrániť regresie, fixácie aj ostatné chyby.

Vďaka tomu bude čítanie šetrnejšie a ekonomickejšie a oči budú čeliť nižšej záťaži. Spolu s tým klesne riziko poškodenia zraku.

12 benefitov, ktoré získaš vďaka rýchločítaniu
Tagged on:         
Bezbolestné učenie