Nové blogy

Výdaj informácií

Výdaj informácií: asi najúčinnejšia pamäťová technika vôbec

Výdaj informácií znamená vydať prečítaný text na čistý papier z pamäti, bez pomoci. Bez pozerania sa do poznámok, myšlienkových máp, bez knihy. Prečítaš si niečo, papiere otočíš, nech do nich nevidíš a vydáš prečítaný text z hlavy.
Read More
preco zabudame

Prečo zabúdame? A ako zvrátiť zabúdanie?

Zabúdame, kde sme nechali kľúče, či sme užili liek, na skúške dostaneme okno, nevieme si spomenúť, kde sme zaparkovali. Prečo sa to deje? A dá sa to zastaviť? Čítajte ďalej a dozviete sa.
Read More
Mnemotechniky nefungujú

Mnemotechniky nefungujú. Prečo? A prečo radšej použiť iné techniky?

Po mnohých rokoch, čo sa venujem efektívnemu učeniu musím konštatovať, že mnemotechniky nie sú v praxi funkčné. Hoci s nimi boli dosiahnuté všetky pamäťové rekordy. Prečo si to myslím?
Read More
Doučovanie matematiky

Hľadáte doučovanie matematiky? Tu je niečo oveľa lacnejšie

Zháňate doučovateľku matematiky? Blbé na doučovaní je vysoká až premrštená cena. Veľakrát sa dá matematika naučiť lacnejšie a rovnako dobre ako na doučovaní. Ale zadarmo. Ukážem vám ako na to.
Read More

V knihách nájdeme všetko. Oplatí sa platiť za drahé kurzy? Päť pádnych dôvodov, prečo áno

Z kníh sa dá naučiť programovanie, photoshop aj facebook marketing. Oplatí sa teda platiť stovky eur za drahé kurzy? Veď knihy sú viac ako desaťnásobne lacnejšie, preboha. Tu sa dozvieš, prečo áno.
Read More

Na výške a hľadáš dobrý job? Založ si osobný blog. Získaš tieto štyri výhody

Dumáš, ako si po štúdiu nájsť dobrý job? Alebo chceš stážovať v známej firme? Tak tento návod je presne pre teba. Prezradím ti, prečo osobný blog dramaticky zvýši tvoju šancu na získanie dobrej práce. Následne ti dám krok-za-krokom návod, ako blog vytvoriť. Osobný blog je webstránka v tvare tvojho mena (www.tvojemeno.sk), kde publikuješ články na rozličné témy – práca, skúsenosti, názory, tvoj svet a tvoje koníčky atď. Ako príklad poslúži napríklad blog politológa Eduarda Chmelára: www.edochmelar.sk. Alebo blog Jaroslava Dodoka, mladého marketéra: www.jaroslavdodok.com.  Ale ako ti vlastný blog pomôže získať lepší job alebo napeckovanú stáž?   Štyri dôvody, prečo si...
Read More

Pasívne učenie – najčastejšia chyba pri štúdiu. Robíš ju aj ty?

Pasívne učenie znamená, že ty ako študent študent sa nezapájaš do procesu učenia. Len sa do textu pozeráš a čítaš si ho, len počúvaš prednášku. Alebo nemáš spätnú väzbu od inštruktora o tom, čo si sa učil. Áno – toto je chyba, ktorú robíš najčastejšie: pri štúdiu sa do poznámok a skripta len pozeráš, nijak s tým nepracuješ. Chyba, vinou ktorej sa učíš pomaly, namáhavo, veľa zabúdaš a máš stres pred skúškou. A po skúške to zabudneš celé. Pri pasívnom učení zažívaš nudu, si odpojený a nezaangažovaný. Preto si látku ani neuložíš do pamäte.   Ale teraz si spomeň ako si...
Read More

Pre koho sa efektívne učenie hodí?

Efektívne učenie znamená vzdelávať ľahšie. V poslednom čase sa rozšírilo ako huby po daždi. Ale pre koho sa hodí najviac?
Read More

Intro v Rádiu Slovensko: Ako si zapamätať, čo sa učíme – vypočuj si

Zavolal mi Richard Dedek, moderátor Slovenského rozhlasu, či by som nemal záujem spraviť krátky úvod do jeho relácie. Veľmi rád som súhlasil a dali sme to. Môžete si ho vypočuť v pokračovaní. 15.11.2017, Téma na dnešný večer: ako si zapamätať, čo sa učíme. Prvá časť: Druhá časť: Ten telefonát od moderátora Slovenského rozhlasu ma veľmi potešil. Tak to už kde ste, keď ma pozývajú do rádia hehe. Ale som rád, že Bezbolestné učenie čítajú a poznajú aj takíto ľudia. Richard Dedek mi preposlal otázky na email, ja som ich vypracoval a potom sme to cez telefón nahrali. Celé znenie rozhovoru bolo takéto:   Každý...
Read More