Coursera: Ako zdarma získať vzdelanie z prestížnych univerzít?

Projekt Coursera je virtuálna škola, kde vyučujú odborníci zo svetových univerzít ako Stanford, Princeton, Columbia či Yale. Systém učenia sa podobá na klasický štýl učenia na univerzitách. Vybrať sa dá z vyše tisíc kurzov na rôzne témy. To všetko zadarmo.

 

Prínosy pre prax a zárobok

Asi najväčší prínos projektov ako Coursera je minimalizácia nákladov na vzdelanie. Máš k dispozícií kvalitné zdelanie za lacný peniaz.

Coursera zlepší život hlavne podnikateľom, kvalifikovaným pracovníkov a samoukom. Pre prvé dve skupiny zabezpečí ďalšie vedomosti a zlepšenie ich schopností, čo sa prejaví zlepšením výsledkov a zvýšením platu. Samouci môžu dosiahnuť svoje študijné ciele s ľahkosťou.

 

Coursera: prestížne online vzdelanie

Vízia zakladateľov je svet, kde môže každý závratným spôsobom zmeniť svoj život vďaka prístupu ku kvalitnému vzdelaniu. Každý kurz vedú špičkoví odborníci z najlepších svetových univerzít a vzdelávacích inštitúcií. Po absolvovaní kurzu ti bude priradený zdielateľný elektronický certifikát.

Úroveň obsahu je ako odborné a vysoké školy. Prednášky sú v angličtine, v menšej miere v iných svetových jazykoch.

Začalo to v roku 2012, kedy sa profesori Daphne Koller a Andrew Ng chceli podeliť o ich vedomosti. Zverejnili svoje kurzy online a za pár ďalších mesiacov vyškolili viac študentov, než by kedy mohli vyškoliť na prednáškach.

Dnes má Coursera 1600+ kurzov, 130 špecializácií, 145 univerzitných partnerov, 22+ miliónov študentov, 600 000+ vystavených certifikátov o absolvovaní.

Webová stránka projektu je www.coursera.org.

Kategórie tém sú napríklad umenie a humanitné vedy, podnikanie, matematika a logika, rozvoj osobnosti. Populárne kurzy sú machine learning (učenie strojov), programovanie s pythonom pre každého, úvod do matematického myslenia, medicínska neuroveda, dizajnové myslenie pre inovácie či teória hier.

Rozhodne doporučujem niekoľko kurzov vyskúšať. Ide o jednoduchý spôsob vzdelávania z pohodlia domova.

 

Ako prebieha výučba

Coursera je virtuálna škola, ktorá napodobňuje klasický štýl učenia na vysokých školách.

Najprv sa treba na kurz zapísať. Kurzy sú dostupné kedykoľvek počas semestra, v ktorom je kurz otvorený. Zvyčajne to je niekoľko mesiacov. Sledovať je možné všetky kurzy, ktoré sú momentálne otvorené. Avšak zvládnutie jednotlivých lekcií nemôžeš odkladať ľubovoľne dlho. No aj tak je to lepšie než pri klasických prednáškach: v danom období si môžeš prednášky pozrieť kedy chceš a koľkokrát len chceš.

Na zápis sa musíš najprv registrovať. Registrácia je úplne jednoduchá a bez povinnosti potvrdzovania. Po prihlásení sa môžeš zapísať na neobmedzený počet kurzov bez ohľadu na to, či už kurzy začali alebo sa ešte len v budúcnosti otvoria. Ak sa prihlásiš na kurz, ktorý ešte nezačal, o jeho spustení príde ti notifikácia na email.

Teraz to hlavné: priebeh vyučovania. 

Zoznam jednotlivých kurzov je dostupný vopred a lekcie sa zverejňujú postupne – zvyčajne po týždňoch. Človek musí kurz poctivo sledovať a načas plniť domáce úlohy. Aktívne sa zapájať a odpovedať na testy nie je povinné. Kurz môžeš sledovať aj bez testovania.

Jednotlivé prednášky sa postupne zverejňujú a hocikedy sa dá pozerať aj predchádzajúce lekcie. Dvojhodinové prednášky sú rozdrobené do 5-20 minútových lekcií. Počas prehrávania sa občas prednáška preruší a zobrazia sa otázky, na ktoré môžete odpovedať. Výhodou je, že nás táto interakcia udrží v obraze. Zvyčajne je zodpovedanie týchto otázok podmienkou pre porozumenie. Ak odpovedať nevieš, oplatí sa krátky úsek videa pred otázkou pozrieť/vypočuť ešte raz.

Dĺžka kurzu sa pohybuje od 4 do 12 týždňov. Ku každému týždňu dostaneš plno materiálov – videá a na čítanie. Kurz je prispôsobený online forme a tomu odpovedá i kvalita materiálov. Nejde o prenosy z bežných prednášok vo veľkých sálach s mizernou akustikou, ale o prepracované videá doplnené ilustráciami, grafmi, atď. Človek má pocit, že prednášajúci tam je len pre neho. Súčasťou býva aj online diskusia naživo s prednášajúcim alebo s garantom predmetu.

Pre každý kurz existuje fórum, kde sa dá daná problematika prediskutovať. Diskusie sa zúčastňujú stovky ľudí z celého sveta.

Na konci každého týždňa je k dispozícii zhrnutie a väčší test.

Na záver kurzu sa vykonáva skúška, niekedy existuje možnosť priplatiť si certifikát. Avšak rovnako ako odpovedanie na otázky a testy, celý vzdelávací kurz je možné sledovať bez plnenia domácich úloh a testov.

Ak kurz nesplnil tvoje očakávania, môžeš sa jednoducho odhlásiť či proste na prednášky “nechodiť”. Z kurzu sa taktiež môžeš kedykoľvek odhlásiť.

 

Skúsenosti s Courserou

Skúsenosti ľudí sú pozitívne. Nech čítam články, komentáre, diskusie vo fórach, slovenských aj zahraničných, ľudia si to pochvaľujú. Ešte som sa nestretol s vyslovene negatívnou recenziou, hoci sa poukazovalo aj na nedostatky.

 

Ako s tou angličtinou?

Na absolvovanie kurzu je nutné vedieť dobre po anglicky a ovládať príslušnú odbornú terminológiu.

Druhá možnosť je popri štúdiu kurzu mať pripravený slovník a učiť sa angličtinu za pochodu. A počas kurzu to pochopiť v angličtine. Ale v tom prípade sa čas štúdia citeľne predĺži.

Tretí spôsob ako sa to dá je naštudovať si tému najprv v slovenčine a potom prejsť rovnakým kurzov v angličtine. Pre ten prípad, že to človek potrebuje vedieť po anglicky. Je to ľahšie než sa to hneď učiť v AJ.

 

Vystavenie certifikátu

V niektorých kurzoch je možnosť zaplatiť si tzv. verified certificate – overený certifikát. Je to forma zdielateľného elektronického certifikátu a je to dôkaz o úspešnom absolvovaní kurzu. Slúži to na zaujatie potenciálneho zamestnávateľa uvedením do životopisu alebo na osobnom blogu.

Ale len po splnení podmienok. Podmienky sú splnenie týždňových testov, najrôznejšie eseje a záverečný súhrnný test. Celkovo je treba dosiahnuť určitého počtu percent.

 

Má certifikát rovnakú hodnotu ako titul?

To je dobrá otázka.

Kurz je úplne rovnaký ako prednáška na prestížnej univerzite a séria kurzov je obsahovo úplne totožná s predmetov na univerzite. Prednáša ju aj rovnaký odborník, môžeš to prediskutovať s desiatkami ďalších ľudí. Proste kurikulum vitae je rovnaké.

Napriek tomu tu je jeden problém: absencia konkurencie. Online certifikát môže získať 200 000 ďalších ľudí, ale vzdelanie na prestížnej škole si treba vybojovať úsilím v drsnej konkurencii a preto má titul vyššiu výpovednú hodnotu.

Majú teda online certifikáty zmysel?

Určite áno. Že má nižšiu hodnotu ako titul vôbec neznamená, že je bezcenný. Práveže naopak – zamestnávateľa to s určitosťou bude zaujímať. Aj keby nie, absolvovaním kurzov zlepšuješ tvoje pracovné výsledky. A to je niečo, čo zamestnávateľa bude zaujímať určite.

V každom prípade sa online kurzy oplatia.

 

MOOC

Kurzom na platformách ako Coursera sa hovorí tzv. mooc – massive open online courses. Masovo otvorené online kurzy. Už v minulosti existovalo distančné vzdelávanie. Rozdiel je v tom, že tieto kurzy využívajú vymoženosti internetu.

 

Ďalšie podobné vzdelávacie projekty

Coursera nie je jediný projekt tohto typu, je ich viac:

edX (www.edx.org) – ďalší podobný vynikajúci projekt

Khan academy (www.hnakacademy.org) – a ďalší, lenže len s online dotazníkmi, žiadna interakcia

Khanová škola (www.khanovaskola.cz) – česká vetva Khan Academy, obsahuje však len kurzy pre školu

Udacity (www.udacity.com) – vzdelávací portál pre programovanie a robotiku

Academy Earth (www.academicearth.org) – ďalšia pratforma s mooc

About the author

Som zakladateľ Bezbolestného učenia a pomáham ľuďom učiť sa správne. Tejto téme sa venujem od roku 2014. Na blogu nájdeš články o vzdelávaní a návody a rady ako sa učiť. Moje návody sú unikátne v tom, že sa zameriavam na logicko-slovné porozumenie. Viac o mne sa dozvieš v mojom príbehu.

Leave a Reply