5 rád ako sa učiť lepšie než 99% študentov

Ako na efektívne učenie a patriť medzi naj 1% študentov? V tomto návode sa naučíš vysoko efektívne techniky, ktoré dramaticky zrýchlia tvoje učenia. 99% študentov ich nepoužíva a preto nedosahujú skvelé študijné výsledky.

Ak patríš k pravidelný čitateľom, už určite poznáš základné metódy ako: uč sa pravidelne, spi 8 hodín denne, plánuj si učenie. Tieto rady sú skutočne funkčné. Predstavme si ale techniky menej známe, vďaka ktorým získaš zabijácku efektívnosť. Učenie ti už nebude robiť problémy!

Vedz, že v tomto článku bude veľmi veľa rád a návodov ako sa učiť. Je nemožné osvojiť si všetky techniky naraz. Rozhodne to neskúšaj. Preto si na každú techniku vyhraď jeden týždeň a snaž sa ju zaviesť do tvojích učebných návykov. Osvojenie náročnej techniky môže niekedy trvať i mesiac. Zameraj sa hlavne na to, aby si techniky skutočne používal a pracoval s nimi. A keď si osvojíš techniku, posuň sa k ďalšej a tak ďalej.

Ako teda na efektívne učenie?

 

1. Kombinuj viaceré informačné zdroje.

Študenti chcú a zároveň k učeniu potrebujú perfektné poznámky. Len tak sa dokážeš na test skvele pripraviť. Bez učebných materiálov sa len ťažko niečo naučíš. Tí najlepší študenti však robia ešte niečo navyše: kombinujú rôzne zdroje informácií.

Máš naplánovanú písomku? Skús túto metódu efektívneho učenia, uč sa z rôznych zdrojov a nechaj tvoj mozog pracovať.

Nezaberie ti to viac času, stači keď budeš postupovať takto: Najprv sa látku nauč zo svojích poznámok a učebníc. Pri ďalšém opakovaní navštív internet a uč sa z neho. Keď budeš opakovať tretí krát, otvor učebnice a zozbieraj ďalšie dôležité fakty.

Kombinovanie informačných zdrojov má množstvo benefitov a výhod: Tvoj mozog dostane príležitosť informácie porovnať a lepšie pochopiť, získaš nadhľad a všetko ti bude zrazu dávať zmysel. Informácie, ktorým rozumieš si zapamätáš lepšie.

Príde ti to hlúpe a ako zbytočná práca navyše? Vôbec to nie je hlúpe, funguje to perfektne. Ak vieš ako na to, nepridá ti to čas naviac.

Užitočným zdrojom môže byť napríklad audioteka.cz – český obchod s audioknihami. Skvelá investícia pre tých, ktorých nebaví čítanie alebo chcú vyskúšať niečo nové. Na počúvanie knihy môžete využiť čas, keď niekde čakáte alebo idebe vlakom či autobusom. Ku každej knihe naviac dávajú hodinovú ukážku ZDARMA.

 

2. Otestuj sám seba a zisti, na čom si.

Rozhodne sa neuč iba čítaním. Výborný spôsob učenia je vyvolávanie informácií pretože pamäť sa tým trénuje. Skús to takto: Keď sa idem učiť, tak najprv si na papier napíšem to, čo už viem. Alebo to môžeš použiť, keď ideš opakovať.

Chýba tu však jedna extrémne dôležitá vec: Testovať by si sa mal ešte skôr, než otvoríš učebné materiály a začneš sa učiť. Nielen na konči učenia. Takto môžeš sledovať tvoj progres.

Otestuj sa ešte skôr, než otvoríš študijné materiály a začneš sa učiť. Stačí to urobiť v hlave. Príklad: Ide písomka z renesancie. Čo o nej už viem? A skús si spomenúť na informácie, mená či udalosti, ktoré už poznáš. Dekameron, Machiavelli, začiatok 13-14 v Taliansku, Shakespeare v Anglicku, atď.

Dôsledkom toho, že si tvoje znalosti overíš už na  začiatku je, že počas celého procesu učenia budeš stále nabudený a motivovaný. Nie je nič lepšie a viac motivujúce než sledovať vlastný pokrok! Preto sa veľa skúšaj a testuj, zapoj do toho celú rodinu, kamarátov.

 

3. Použi emocionálnu inteligenciu (EQ)

IQ nie je jediná inteligencia. Aké sú ďalšie druhy inteligencie?

Výskumy na rôznych univerzitách po celom svete došli k záveru, že najlepší študenti nemajú to najvyššie IQ, ale majú veľmi vysoké EQ. Pýtaš sa čo to EQ je? V skratke je to emočná inteligencia, ktorá zodpovedá za našu interakciu s druhými ľudmi, za medziľudské vzťahy a tiež sa stará o dlhodobú motiváciu a zvládanie stresu.

Študenti veľmi často začínajú stresujúce situácie a obdobia. Prečo sa im QU občas hodí.

Našťastie EQ je schopnosť ako každá iná a môžeš sa ju naučiť, alebo prinajlepšom ju zlepšiť.

Pre efektívne učenie je dôležité aby si nepovažoval štúdium za niečo zbytočné a otravné. Áno, niekedy informácie, ktoré sa musíš naučiť sú absolútne zbytočné, ale skoro vždy je človek schopný nájsť v tom niečo zaujímavé a fascinujúce, musíš len hľadať.

Ak sa ti to nepodarí, vždy môžeš brať učenie ako výzvu. Čo je zlé na tom, že si precvičíš mozo a donútiš sa robiť niečo, do čoho sa ti nechce? Práve v takých momentoch sa stávaš lepším a úspešnejším. Donúť sa opustiť tvvoju konformnú zónu.

Vnímaj učivo a nie to, že sa musíš drviť. Keď máš nastavenú mysel na drvenie, tvoj mozog prestáva vnímať kontext. Takže učivo vôbec nepochopí. V skratke sa dá povedať, že ak pristupuješ k učivu pozitívnejšie, zvýši sa tým EQ. Skús s ivždy nájsť tú pozitívnejšiu cestu, ktorá ťa nebude stresovať, nasaď si pri učení ružové okuliare a všetko pôjde ako po masle.

 

Prečítaj si originálnu verziu článku od môjho českého kolegu Honzu: Učenie v kocke alebo ako sa učiť lepšie než 99% študentov.

 

4. Neporovnávaj sa s druhými.

Druhá rada ťa informovala, že by si sa mal v priebehu učenia testovať a vďaka tomu sa motivovať. Lebo uvidíš ako sa zlepšuješ.

Druhou stranou mince je porovnávanie sa so spolužiakmi. To môže byť veľmi kontraproduktívne a s efektívnym učením to nemá nič spoločné. Porovnávanie má dve veľké nevýhody. Vysvetlím ti ich na jednoduchých príkladoch.

Prvý príklad: Tvoj spolusediaci je nesmierne pracovitý žiak, ktorý v živote nedostal horšiu známku než 2. Ty sa preto snažíš byť rovnako dobrý ako on. Doma študuješ ako blázon, pri dlhom učení zabúdaš na techniky efektívneho učenia, vôbec nerobíš prestávky a máš negatívny prístup. Následne na teste dopadneš horšie než tvoj spolusediaci. Tento postup sa opakuje niekoľko dní. Potom vyprchá posledná chuť učiť sa. Je toto efektívne učenie?

Druhý príklad: Máš spolusediaceho, ktorý má podpriemerné výsledky. Ty máš veľmi dobré známky, ale dosť ťa štvú poznámky spolužiakov aký si šprt a prečo sa tak dobre učíš. Z toho dôvodu povolíš a začneš sa učiť menej, až jedného dňa kompletne stratíš návyk učenia. V priebehu niekoľkých mesiacov sa z teba stáva priemerný študent, je ťažké vrátiť sa do pôvodných úspešných kolajú.

Áno: pretože sa porovnávali s druhými študentami. Pravda je, že sa učíš pre seba, nie pre niekoho iného. Zaujímavé sú len tvoje výsledky. Prestaň sa porovnávať s druhými a sústreď sa len na seba. Môžno to znie sebecky, ale sebecké je ničiť známky a úspech ostatných. Buď zameraný na svoje ciele a potreby!

Neznamená to, že od dnešného dňa prestaneš byť v kontakte so spolužiakmi. To rozhodne nerob! Stačí, keď nebudeš vnímať ich známky a porovnávať sa s nimi. Pri tomto bode využiješ i tvoju emocioálnu inteligenciu. Maj priateľov, ale nesúťaž s nimi. Učíš sa pre seba, nie pre druhých.

 

5. Sadni si do predných lavíc.

Efektívne učenie nebolo nikdy ľahšie. Táto rada nevyžaduje žiadnu reálnu aktivitu. Sadni si do prvej rady a už môžeš prehlásiť, že vieš ako sa učiť efektívne a rýchlo.

V prípade, ak máš možnosť vybrať si miesto na sedenie, bezpochýb si vyber predné lavice. Má to nespočetne veľa výhod, o ktorých si hneď povieme.

Budeš dávať pozor: Toto poznajú všetci. Sedíš v zadných laviciach a celú hodinu sa bavíte so spolužiakom a hráte hry na mobile. Potom prídeš domov a zistíš, že máš písať test, lenže hlava je prázdna. Pretože na hodine si bol prítomný tak najviac telom, ale tvoja myseľ bola niekde úplne inde.

Na druhú stranu ak sedíš v predných laviciach, musíš dávať pozor. Učiteľ na teba celý čas vidí, kontroluje si ťa, niektorí s tebou dokonca diskutujú. Takže sa naučíš výrazne viac na hodine a doma a pred písomkou sa nemusíš tak usilovne učiť.

Lepšie študijné výsledky: Študenti z predných lavíc dosahujú lepšie výsledky. Na túto tému uskutočnili experti na učenie niekoľko výskumov. Došli k záveru, že študenti v predných laviciach sú na skúškach a testoch omnoho úspešnejší než tí zo zadných lavíc. Aké priemerné výsledky dosahovali žiaci v jednotlivých radách?

Prvá rada: 80%. Teda 8 bodov z 10. Nie je to skvelé?

Stredná rada: 71,6%.

Zadná rada: 68,71%. Celkom výrazný rozdiel, že?

Na začiatku ďalšieho školského roku sa do školy neponáhlaj. Stačí prísť neskôr, zostanú pre teba len predné lavice. Vôbec to neber tragicky, skôr naopak.

Pravidlo dňa: Do učení a tried prichádzaj neskôr aby pre teba zostali voľné miesta v predu!

 

Tento článok bol dosť vyčerpávajúci a dúfam, že sa ti páčil a že si v ňom našiel nové techniky, čo môžu zlepšiť efektivitu učenia. Škola nemusí byť len nutné zlo. A učenie nemusí byť vždy nuda. Aplikuj tieto metódy a budeš sa učiť rýchlejšie.

Zabudol som na niečo? Máš i ty nejakú metódu učenia, ktorú som nespomenul? Tak sa prosím podel o svoje skúsenosti do komentárov 🙂

 

Článok venoval pre Bezbolestné učenie môj český kolega Honza z www.jakserychlenaucit.cz. Na jeho webe nájdeš ďalšie praktické tipy ako sa učiť správne a efektívne.

About the author

Som zakladateľ Bezbolestného učenia a pomáham ľuďom učiť sa správne. Tejto téme sa venujem od roku 2014. Na blogu nájdeš články o vzdelávaní a návody a rady ako sa učiť. Moje návody sú unikátne v tom, že sa zameriavam na logicko-slovné porozumenie. Viac o mne sa dozvieš v mojom príbehu.

Leave a Reply