Google fakty nestačia. Tu sú 3 logické argumenty, prečo

Google fakty sú veci, ktoré si vieme za desať sekúnd vygoogliť, ale učíme sa ich v školách. V ktorých rokoch bola 30 ročná vojna? Aký je priemysel na Slovensku? Kde a kedy namerali najvyššiu teplotu?

Načo sa to učiť? Veď si to vieme rýchlo vyhľadať. To je pravda. Nemá to zmysel. Ale to neznamená, že veci  netreba dôkladne študovať.

Z troch dôvodov.

#1 Argument: S vedomosťami treba vedieť aktívne pracovať

Síce môžeš rýchlo nájsť dané informácie, ale Google nie je náhrada za dôkladné štúdium. Ak by ňou bol, nebol by predsa žiaden rozdiel medzi človek bez vzdelania a absolventom prestížnej univerzity.

Lenže prax ukazuje, že absolventi kvalitných škôl majú lepšiu prácu a vyšší plat.

Na internete môžu byť všetky informácie sveta, ale ak chceš nejakej oblasti rozumieť a robiť správne rozhodnutia, vedomosti musíš mať v hlave. Musíš s nimi vedieť aktívne pracovať. To znamená vedieť ich použiť v nových situáciách, robiť doteraz neexistujúce závery.

A to bez štúdia a námahy nepôjde.

Google za teba nevyhodí riešenie na komplikovaný problém. Musíš na neho prísť sám.

#2 Argument: Cez Google nie je možné nájsť niektoré informácie

Ďalší problém je v tom, že množstvo informácii na Google jednoducho nie je.

Najvyšší vrch Slovenska nájdeš bleskovo. Lenže ak hľadáš niečo zložitejšie a špecifické, čo nehľadá veľa ďalších návštevníkov, odpoveď hneď nenájdeš. 

Koľkokrát som sa musel pýtať ľudí na knihy, že kde nájdem nejakú informáciu. Prejsť pár kníh. Alebo požiadať v knižnici o medzinárodnú výpožičku (až z Ameriky). Lebo kniha nebola nikde na nete.

Občas to hľadanie bude trvať pár hodín. Áno, dajú sa nájsť super veci, len treba vedieť kde.

Inokedy človek potrebuje spracovať informácie. Pre vlastnú potrebu, do formy, ktorá vyhovuje jemu. Tu google-fakty tiež nepomôžu.

#3 Argument: Informácie zadarmo majú nízku hodnotu

Informácie zadarmo majú hrozne nízku hodnotu. Lebo ich má každý.

Akú hodnotu má kurz na Coursere, ktorý absolvovalo ďalších 7 tisíc ľudí? Je to niečo. Ale inak nič moc.

Aký prínos má kompletný návod, ako vytvoriť kvalitný ebook, ktorý som vygooglil za minútu? Nie veľký. Lebo prakticky každé teraz vie, ako vytvoriť ebook.

Akú hodnotu má ebook o príprave na pracovný pohovor v cene 20€? Nie veľkú. Pomôže v bežnom pohovore. Ale pri pohovore na fakt dobrú pozíciu bude rady z ebooku poznať každý uchádzač.

Nejde o to, aký dobrý som. Ale aký dobrý som oproti konkurencii.

Google-fakty zistí každý v priebehu pár sekúnd. Teda konkurenčnú výhodu pre prácu či podnikanie neprinášajú. Nezarobia ani euro.

Ak chceš mať kvalitné vzdelanie, nepôjde to ani bez platených kurzov, kde sú veci, ktoré pozná iba málokto.

About the author

Som zakladateľ Bezbolestného učenia a pomáham ľuďom učiť sa správne. Tejto téme sa venujem od roku 2014. Na blogu nájdeš články o vzdelávaní a návody a rady ako sa učiť. Moje návody sú unikátne v tom, že sa zameriavam na logicko-slovné porozumenie. Viac o mne sa dozvieš v mojom príbehu.