Metóda pokus–omyl je najdrahšia stratégia, aká existuje

Čo NIKDY NEROBIŤ pri dosahovaní životných cieľov? Zvyčajne sa píše, ako ciele dosahovať. V prvom rade treba povedať, aká je najčastejšia chyba, ktorú pri plnení cieľov ľudia robia.

Najzávažnejšia a najčastejšia chyba u nás, na Slovensku je náhodne skúšať: teda postupovať metódou pokusu a omylu.

Problém celej metódy pokusu a omylu je, že výber nesprávnej možnosti sú stratené peniaze a stratený čas. A pri náhodnom skúšaní je drvivá väčšina možností nesprávna a teda neefektívna. Takže sa odsudzuješ k robeniu veľkých chýb. A realizácia cielov bude pomalá a finančne nákladná.

 

Začnem od Adama:

Čo je metóda pokusu a omylu?

Metóda pokus-omyl je robenie štatisticky náhodných úkonov, o ktorých nevieš či sú správne ale predpokladáš, že ťa dovedú k cielu. Podľa miery úspešnosti riešenia môžeme zvoliť opäť nové riešenie, alebo modifikovať parametre predchádzajúceho riešenia.

Takto postupuješ tak dlho, pokiaľ nezískaš také znalosti o probléme, aké potrebuješ, vyžaduješ. Takže pri dostatočne dlhom skúšaním raz prídeš na to, čo funguje a čo nie.

Teda taká slovenská klasika: poďme na to a zistíme jak to zrobiť. Treba skúsiť čokoľvek. Ak to prinesie výsledky, tak ďalej do toho! Ak nie, treba vymyslieť niečo iné. Robil si niekedy niečo takto aj ty?

 

Prečo náhodilé konanie neprinesie výsledky?

Náhodilé a nekoncepčné konanie nemôže priniesť výsledky. Pretože matematicky vzaté existujú tisíce a tisíce možností ako niečo robiť. Drvivá väčšina možností absolútne nefunguje. Menšina prinesie pozitívne či priemerné výsledky. Existuje ešte najužšia časť možností, ktoré prinesú vynikajúce výsledky – je to špičkové know-how, ktoré majú odborníci.

Aká vysoká je šanca, že pri náhodnom skúšaní trafíš do efektívnej možnosti? Žiadna.

A aj keby sa ti náhodou pošťastilo, dokázal by si to zopakovať znovu?

Dokonca aj keď si kúpiš kurz od nejakého odborníka, tak postupy budeš musieť zopárkrát vyskúšať než to celé zaklapne. Toľko možností existuje!

 

Zlá trefa = stratené peniaze a stratený čas.

Problém celej metódy pokus-omyl je, že výber nesprávnej možnosti sú stratené peniaze a stratený čas. A pri náhodnom skúšaní je drvivá väčšina možností nesprávna a teda neefektívna. Takže sa odsudzuješ k robeniu veľkých chýb. A realizácia cielov bude pomalá a finančne náročná.

Preto je metóda pokusu a omylu najdrahšia, najdrahšia a zároveň najhoršia stratégia, aká existuje.

Treba si uvedomiť základný fakt: urobiť chybu znamená stratiť peniaze a čas. Chyba je naša minulá hlúposť, ktorú nemienime opakovať znova. A každá chyba má cenu: buď peniaze alebo čas.

Keď zaplatíš peniazmi, prerobíš, prídeš o peniaze a ocitneš sa v červených číslach. Zaplatiť časom znamená vytvoriť alternatívne náklady: čo všetko si mohol stihnúť, keby si túto úlohu urobil rýchlo a ušetril hodiny času?

Kebyže si chyby nespravil, teraz by si mal lepšie výsledky ako máš. Preto nechceme robiť chyby. Práveže ich musíme obmedziť na minimum.

 

Akú cenu má vlastná skúsenosť?

Námietka môže byť, že skúsenosť vzdeláva ako nikto iný alebo že životná skúsenosť sa nedá získať inak než účasťou na živote.

Jasan. Hovorím len toľko, že vďaka vzdelávaniu sa dá vyhnúť obrovskému množstvu chýb.

Načo prežiť drahú skúsenosť na vlastnej koži, keď existujú stovky iných ľudí, od ktorých ju môžeš získať? Navyše jednoducho a lacno? Nie je rozumnejšie naštudovať si skúsenosť iného človeka než zažiť zlyhanie a stratiť peniaze i čas?

Ale určite. Prídu situácie, kedy nebudeš mať na výber zaplatiť vlastnými skúsenosťami. Ale preboha nie na začiatku! Chyby robiť môžeš, keď budeš tak ďaleko, že na situácie, ktorým budeš čeliť nebudú existovať predpísané návody. Aspoň teda nie návody za 15€ z miestného kníhkupectva.

Skúsenosť je ďaleko drahšia než vedomosť. Preto, kto nie je hlúpy, ide lacnejšou cestou vzdelávania.

 

Skúsenosť učí čo, ale nie prečo.

Poučenie z vlastných chýb sa preceňuje. Čo sa vďaka takej chybe skutočne dozvieš? Budeš jedine vedieť, čo nemáš robiť znovu. Ale k čomu to je? Stále ešte nevieš, čo máš robiť, čo by mal byť tvoj ďalší krok. Zostávajú na výber tisíce ďalších možností a šanca, že trafíš efektívnu je mizivá.

Neúspech nie je predpokladom úspechu.

Predstav si situáciu, že do niečoho si vložil peniaze. Malo ti to zarobiť, ale nezarobilo ani cent a prišiel si o všetky investované peniaze. Teraz vieš, že takto to nefunguje. Ale je ďalších dvadsať ďalších ciest, ktoré môžu a nemusia fungovať. Veľa si sa toho veru nedozvedel.

Teraz to však porovnaj s poučením zo štúdia: Chybu nespravíš – neprídeš o peniaze. Zistíš ďalší krok, čo robiť a čo nerobiť.  Vieš čo funguje a môžeš to zopakovať. Na druhý krát to urobíš ešte lepšie. A následne ešte a ešte lepšie.

 

Áno, áno, pozitívny prístup k chybe…

Ako hovoria motivační guruovia: Zlyhanie nie je veľké, strašidelné monštrum, ktorého by si sa mál báť. Úspešní sú tí, ktorí sa nebáli urobiť viac chýb ako tí neuspešní. Nedovol aby ťa ten tlak zlomil. Zachovaj si pozitívny prístup. Chyba napriek všetkému neznamená koniec sveta.

O chybe hovoríme preto, lebo demotivuje. Preto je tak zákerná a nenávidená. Je extrémne dôležité nenechať sa odradiť a vytrvať.

No o akomsi extra poučení nemôže byť reč. “Vedomostný zisk” z chyby je zanedbateľný.

 

Tak ako môžeš získať skvelé výsledky?

Zo všetkého, čo som napísal vyplýva jednoznačný fakt: ak chceš skvelé výsledky, musíš dokonale vedieť čo robiť.

Ako sa to dá zistiť? Vzdelávaním. Učením. Štúdiom.

Kým na niečo prídeš sám, bude ti to trvať týždne až mesiace premýšľania a mechanického opakovania. No vďaka prečítaniu jedine knihy od odborníka získaš rovnaké vedomosti iba za niekoľko hodín čítania. Častokrát i omnoho lepšie vedomosti. To znamená, že 1 hodina vzdelávania ušetrí 10 hodín bezhlavej práce.

Toto je vlastne odpoveď na otázku prečo čítať knihy: pretože to má 1000 násobnú výnosnosť.

 

4 úplne výstižné citáty.

Aj veľké historické osobnosti vedeli, že náhodné skúšanie sa nevyplatí:

“Len idiot sa učí z vlastných skúseností.” Otto von Bismarck

“Skúsenosť je dobrá škola, len školné je príliš vysoké.” Heinrich Hein

“Skúsenosť na rozdiel od poznania vie, ale nevie prečo.” Aristoteles

“Skúsenosť je drahá škola, ale hlupáci sa v inej učiť nebudú.” Neznámy autor

 

Nevymýšľaj koleso a neobjavuj Ameriku.

Nevynaliezaj koleso odznova. Neplávaj cez Atlantický oceán do Ameriky na drevenej ľoďke.

Nemusíš ísť rovnako bolestivou cestou ako tisíce ďalších. Nemusíš ísť cestou pokusu a omylu. Nemusíš sa niečomu venovať mesiace až roky než prídeš na to, čo funguje. Konaj inteligentne. Nemrhaj peniazmi ani časom a vykašli sa na náhodné skúšanie. Radšej sa vzdelávaj.

Existuje toľko návodov, kde čerpať vedomosti, že nie si odkázaný na drahú metódu pokusu a omylu. Choď si prečítať knihu od niekoho, kto to už dokázal. Choď na seminár človeka, ktorý má také výsledky, ktoré chceš mať aj ty. Choď si kúpiť kurz od odborníka, ktorý to už dokázal.

Je veľmi pravdepodobné, že to, čo funguje jednému, bude fungovať aj druhému. Tak to využi.

Vďaka tomu zrealizuješ tvoje ciele a sny s nevídanou ľahkosťou a vybuduješ si šťastný život.

…. takže o tomto je vzdelávanie :-))

About the author

Som zakladateľ Bezbolestného učenia a pomáham ľuďom učiť sa správne. Tejto téme sa venujem od roku 2014. Na blogu nájdeš články o vzdelávaní a návody a rady ako sa učiť. Moje návody sú unikátne v tom, že sa zameriavam na logicko-slovné porozumenie. Viac o mne sa dozvieš v mojom príbehu.

Leave a Reply