Mnemotechniky: ako si zapamätať hocičo za rekordný čas

Zdieľaj to s kamošmi a známymi

Mnemotechnika má na svedomí všetky pamäťové rekordy, ktoré sú v Guinessovej knihe. Zapamätanie si balíčku 52 kariet za 18,65 sekundy. Zapamätanie si 551 ciferného čísla za 5 minút. Alebo zapamätanie si 195 mien s priezviskom za 15 minút.

Mnemotechniké pomôcky sa vytvárajú pomocou verbálnych, akustických a vizuálnych vnemov. Alebo voľnou asociáciou. Slúžia na rýchle a bezchybné uloženie informácií do pamäti. Nie je to neprekonateľný nástroj na zapamätanie si všetkého. Je to len lepidlo na informácie.

Sú to tie obrázky ako sa naučiť všetky vlajky a krajiny sveta, riekanky chemické prvky, balíček kariet, ako si pamätať tváre. Šetri sedem oslov. Laco doma. Samozrejme, takéto niečo nemá praktický význam.

Mnemotechnika ako taká má veľký praktický význam. Z mnemotechník vychádzajú pamäťové techniky. Vďaka ním sa môžeš naučiť učivo na skúšku, doslovné znenie vety, článok, osnovu prednášky, heslá, argumenty, dokonca i celú knihu naspamäť. To už je absolútny nástroj na zapamätie hocičoho.

Tu je super ukážka Nemca Simona Reiharda. Naučil sa 52 kariet za 21,9 sekundy:

Ako mnemotechnické pomôcky fungujú?

Mnemotechnika využíva jazyk podvedomia: obrazy. Pamäť proste miluje obrazy. S veľkou dávnou fantázie transformuješ ťažko zapamätateľné abstraktné údaje na údaje konkrétne a zaujímavé.

Fantazijný obraz musí byť byť strelený, šialený, mimo hraníc. Použi čierny humor, niečo čo máš rád, sex. Niečo kontroverzné a nezvyčajné, vulgárnosť.

Všetko, čo si pamätáme sa do mozgu dostáva prostredníctvom zmyslov – zrak, sluch, vôňa, hmat, chuť a aj priestorovým vnímaním pohybov tela.

Teória za tým je takáto:

Obrazy fungujú dobre pretože to zodpovedá prirodzenému usporiadaniu mozgu. Spomienky vyvolávame inými spomienkami alebo spontánnymi udalosťami. To znamená, že všetko, čo poznáme je niekde v mozgu uložené a určite spúšťače to aktivujú. Vidíš slovo “malý” a automaticky ťa napadne slovo “veľký”. Biely – čierny. Ľahký – ťažký. Alebo ustálené asociácie: obloha – modrá, voda – mokrá. Deje sa to lebo tieto spojenia máme hlboko zakorenené.

Mnemotechniky cielene využívajú túto prirodzenú schopnosť mozgu a umožňujú uložiť do pamäti ľubovolne zvolené asociácie. Navyše ich bude možné vyvolať kedykoľvek.

 

2 ukážky mojích pomôcok

Ako som si zapamätal motivačný citát “keď v niečo verím, pekelne za to bojujem“? Prídem k bilboardu na mojej ulici. Vidím v ňom súboj dvoch boxeristov, jeden s červenými rukavicami, druhý s modrými. Ten s červenými rozdáva údery, modrý ustupuje. Na pozadí je rozvášnené publikum. Okolo bilboardu je oheň namiesto trávy. Z bilboardu trčia veľké červené diabolské rohy.

A ako “niektorí o úspechu snívajú, zatiaľ čo iní ráno vstávajú a tvrdo na ňom pracujú“? Kráčam okolo obchodu, prekvapene pozriem na pravo a zrazu vidím, že meter and zemou sa vznáša spiaca ženská s ružovými líčkami. Nad hlavou má bublinu naznačujúcu spánok. O kúsok ďalej je železná posteľ – ako vo väzení. Spí na nech chlap. Zazvoní mechanický budík. On v momente vyrazí z postele. Má oblečené iba boxerské šortky a rukavice. A začne mlátiť do vreca tak silno, že vrece je stále viac a viac vzadu.

 

Ako vytvoriť mnemotechnickú pomôcku?

Rovnakým spôsobom ako som si ja zapamätal citáty: vyber si slovo, ktoré sa chceš naučiť a predstav si k nemu vhodný obraz. Potom pridaj ďalšie slovo a tak ďalej. Doporučujem nezačínať s vetou, na začiatok by to bolo ťažké.

Keď ju budeš vytvárať, tak ich preži. V mysli si ich predstav ako keby boli priamo pred tebou. To je najdôležitejšie lebo získaš vysoko intenzívny vnem, ktorý sa uloží do pamäti. A potom pomôcju preži znovu niekoľkokrát – zopakuj si ju. Poriadne sa ti zaryje do mozgu. I toto niekoľkonásobne účinnejší než čítanie dokola.

Nemáš predstavivosť? Nevadí. Ani ja som nemal zo začiatku. Čím viac bude mnemotechniky používať, tým bude tvoja predstavivosť lepšia. Musíš vytrvať.

Problém môže vzniknúť, keď si nevieš spomenúť ani na informáciu, ani na mnemotechnickú pomôcku. Riešenia sú dva. Ak sa učíš na dôležitú skúšku, je dobré poistiť sa – vytvor si minimálne dve pomôcky, alebo aj tri. Ak ti stres zablokuje jednu, budeš mať ďalšie.

Ak si na skúške a pomôcku si zabudol, tak sa skús pýtať otázky:

  • s čím informácia súvisela?
  • s čím pomôcka súvisela?
  • koľko slov mala pomôcka?
  • aké veci si pri jej vytváraní použil?

Otázky zamerané na detaily ti pomôžu spomenúť si. Vyskúšaj i vlastné.

Posledná vec je, že divoké predstavy a obrazy si je treba vybaviť len prvých niekoľko razov. Kým podvedomie nespracuje nové informácie. Neskôr už nie. Potom ich už nebudeš vnímať. Informácie si neskôr vybavíš rovnakým spôsobom ako mesiace v roku.

 

Mnemotechnika pôsobí riadne smiešne!

Niekto môže povedať, že mnemotechniky sú blbosť. Fakt je, že vyzerajú vskutku smiešne a podivne. Napíš mi, ak poznáš nejaký iný spôsob ako zvýšiť pamäťové výkony o stovky percent s minimom námahy. Nezáleží na tom, ako niečo vyzerá a pôsobí. Rozhodujúca je jedine účinnosť – aký je pomer vstup/výstup.

Chceš byť schopný učiť sa efektívne, rýchlo a bez námahy? Ak áno, bez tých smiešnych mnemotechník to nepôjde. Obrazy sú jazykom podvedomia. Je to tak. Využi to v tvoj prospech.

Keby si tancoval na pracovnom stole v spodnom prádle a mal 5x lepšie výsledky ako kolega, ktorý od rána do večera drsne ťuká do klávesnice, nerobil by si to? Analógia to je perfektná. Tancovanie v spodnom prádle je smiešna a podivná mnemotechnika. Tvrdá práca od rána do večera je memorizovanie čítaním nahlas a opakovaním. Na vzhľade vôbec nezáleží. Ide len o výsledky.

Nepodliehaj iracionálnym pocitom. Buď racionálny a daj tomu šancu. Prekonaj bariéru nedôvery voči mnemotechnikách a vyskúšaj to. Nie jedenkrát, neurobíš to správne na prvý krát. Skús to päť krát. Odmena bude zlepšie pamäťových výkonov o stovky percent.

Mnemotechniky: ako si zapamätať hocičo za rekordný čas

Zdieľaj to s kamošmi a známymi
Tagged on:                 
Bezbolestné učenie

Bezbolestné učenie