11 najznámejších rýchločitateľov

Rýchločítanie používali aj najznámejší a najúspešnejší ľudia na svete. Napríklad John F. Kennedy, John Stuart Mill, Theodor Roosevelt či Tony Buzan.

 

1. Americký prezident John F. Kennedy: 2500 slov / minúta

John Fitzgerald Kennedy bol jeden z najznámejších rýchločitateľov na svete. Bol americký prezident v rokoch 61 – 63. Počas jeho politickej kariéry patrilo rýchločítanie k jeho prioritám.

Kennedy absolvoval kurz rýchločítania ihneď po nástupe do Bieleho domu spolu so svojím bratom Bobbym. Požadoval to aj po svojom týme. Dokonca aj jeho žena Rosalynn bola rýchločitateľka.

Túžil byť schopný denne prečítať dve až tri knihy. Tvrdým tréningom vycibril rýchlosť až 2500 slov za minútu. Je zdokumentované, že ráno pri raňajkách prečítal šesť novín. Vlastne neustále niečo čítal, páčilo sa mu mnoho žánrov kníh a stále druhým odporúčal knihy, ktoré prečítal.

 

2. Anne Jones: 4700 slov / minúta

Angličanka Anne Jones vyhrala majstrovstvá sveta v rýchločítaní až šesť krát. Najznámejšia je však preto, že prečítala Harry Potter – Relikvie smrti za 47 minút a 1 sekundu. Čítala rýchlosťou 4251 slov za minútu. Ako dôkaz jej dôkladného pochopenia po dočítaní poskytla niekoľkým médiám recenziu knihy takže tieto médiá patrili k prvým na svete, ktoré publikovali recenziu. Na recenziu neboli žiadne negatívne ohlasy.

Ďalšie zarážajúce výkony sú prečítanie 624- stranového trileru Inferno (Peklo) od Dana Browna za 41 minút a 48 sekúnd. Prečítanie 278-stranovej novely Go Set a Watchman za 25 minút a 31 sekúnd, zatiaľ čo sedela v knihkupectve v meste Corbridge. Posledný rekordný výkon je rapídna rýchlosť 4700 slov za minútu pri 67%-nom porozumení textu.

https://www.youtube.com/watch?v=qIVLFABuPzY

Prekvakuje však to, že s tréningom rýchločítania začala až po 40. rokoch života. Celý článok o Anne Jonas môžeš prečítať tu »

 

3. Maria Teresa Calderon: 80 000 slov / minúta

Toto je taká pikoška. Maria Calderon je rodená rýchločitateľka.

Ako 15- ročná bola filipínčanka Maria Teresa Calderon zdokumentovaná v Britannica Encyclopedia roku 1971 za to, že prečítala jednu stranu školskej eseje za sekundu. S jej mentorom Dr. Florence Schalem z Northwestern University dosiahla rýchlosť čítania 80 000 slov za minútu a 100%-né pochopenie textu. To ju robí najrýchlejšou čitateľkou na svete. Rekord si drží dodnes.

Ako 18- ročná Maria učila najvrchnejších predstaviteľov vlády a biznisu efektívnemu prístupu k čítaniu, čím oslnila jej študentov, ktorí boli dosť starí na to, aby boli jej starými rodičmi. V učení druhých ľudí ako správne čítať pokračuje dodnes.

Príklad Marie Calderon ukazuje, že mozog dokáže spracovať kvantum slov za minútu a stranu textu za necelú sekundu. Bez bolestí, bez dlhodobých následkov, bez poškodenia mysle. Ale jej schopnosti sú vrodené a až tréningom vymakané. Teda jej tempo nie je možné dosiahnúť akýmkoľvek tréningom.

 

4. Howard Berg: 25 000 slov / minúta

Vyhľadávanie v Google na kľúčové slovo “worlds fastest reader” ťa nasmeruje priamo na Howarda Berga. Berg má titul najrýchlejšieho čitateľa na svete od roku 1990, kedy dosiahol Guinessový svetový rekord. Dokázal prečítať až 25 000 slov za minútu. Už na výške čítal rýchlosťou 5000 slov za minútu. Nakoniec sa naučil čítať a otáčať stránky knihy ako väčšina z nás zamieša balíček kariet. Dnes číta jednu stranu za 1,5 sekundy – čo je ešte viac.

Berg je najpredávanejším autorom kníh o rýchločítaní Super Speed reading + Speed Reading: The Easy Way.

Na tomto videu bleskovo prečíta vyhlášku o zdravotníctve dlhú 1500 slov a potom o nej debatuje:

Tvrdí, že táto jeho schopnosť pochádza z detstva, kedy čítal neustále. “Bolo to jediné miesto na hranie,” povedal.

 

5. John Stuard Mill: 37 000 slov / minúta ?

Jeho súčasníci museli pocítiť horké bodnutie keď Mill prehlásil, že číta rýchlejšie, než obracia stránky knihy. Odhaduje sa, že John Stuard Mill, ekonóm z 19. storočia čítal rýchlosťou 37 000 slov za minútu.

 

6. Theodor Roosevelt

26. americký prezident Theodor Roosevelt bol známy pre jeho schopnosť efektívneho čítania. Častokrát zhltol celú knihu ešte pred raňajkami. Ak to čas dovolil, prečítal ich ešte pár po večeri, pred spaním. Vďaka rýchlosti čítania prečítal doslova desiatky tisíc diel v priebehu života.

 

7. Tony Buzan

Tony Buzan je známa osoba v hnutí “myslových športov”. Propaguje myšlienkové mapy a spoluzakladal Olympiádu myšlienkových športov. Mala by to byť alternatíva k olympijským hrám. Súťaží sa v piatich disciplínach, pričom jednou z nich je rýchločítanie.

Zároveň je aj znalec rýchleho čítania. Napísal o ňom knihu, ktorí bola preložená do češtiny. Odporúčam ju.

 

8. Kim Peek: 10 000 slov / minúta

Kim Peek je známy pretože bol inšpiráciou pre film “Rain man” z roku 1988. Vedel rýchlo prečítať a zapamätať si celý telefónny zoznam a Shakespearové hry. Rýchlosť Peekovho čítania bola 10 000 slov za minútu.

Najzaujímavejšie je, že ľavú stránku čítal lavým okom a pravú stránku čítal pravým okom.

 

9. Franklin D. Roosevelt

Aj 32. americký prezident Franklin Delano Roosevelt bol rýchločitateľ. Rýchločítaniu sa naučil sám. Venoval sa predovšetkým fixáciám a čítaniu mnohých slov naraz. Začal fixovať 2-3 slová. Potom pridal a pokračoval vo fixovaní 3-4 slov, následne 6-8 a tak ďalej. Nakoniec dokázal čítať celé paragrafy rovnako ako priemerný čitateľ číta jedno slovo.

 

10. Evelyn Wood

Evelyn Wood bol prvý človek, ktorý tvrdil, že rýchločítaniu sa môže naučiť úplne každý. Bez ohľadu na inteligenciu alebo vzdelanie. Veľkú časť života strávil tým, že predával kurzy rýchločítania. To práve on inšpiroval Johna F. Kennedyho aby rozvinul jeho schopnosť čítať efektívne.

 

11. Alex Garcez

Alex Garcez ako malý chalan čítal hrozne pomaly. Vyhýbal sa mu. Jeho záujem o vzdelávanie sa prebudil až vtedy, keď sa ako 21- ročný naučil rýchločítanie.  Už od roku 2007 učí druhých čítať rýchlo a efektívne

Garcez vyvinul vlastnú metodológiu čítania, ktorú predáva v jeho kurzoch. Trénoval stovky ľudí a garantuje 50% zlepšenie pre každého, kto si kúpi jeho kurz. Väčšina jeho klientov, s ktorými sa stretne osobne zvýšia rýchlosť ich čítania o 100% po 2,5 hodinách tréningu.

Garcezový klienti sú profesionáli zo svetových a špičkových firiem: Goldman Sachs, JP Morgan, Google, GE, Bloomberg, eBay, The Wall Street Journal, The Walt Disney Company, KPMG, Ernst & Young, Home Office, Thomson Reuters, Adecco, Foreign and Commonwealth Office, Lloyds Bank, Citigroup, Sage, Bank of America, PwC, HSBC a O2. Samé veľké spoločnosti.
Táák? Čo na to povieš? Už sa ti to zdá reálnejšie?

11 najznámejších rýchločitateľov
Bezbolestné učenie