Naučené sa musí stať integrálnou súčasťou tvojho myslenia

Naučené sa musí stať integrálnou súčasťou tvojho myslenia

Naučené musí byť integrálnou súčasťou tvojho myslenia. Inak učenie nemá zmysel. 

Slovo integrál znamená celistvý, neodľúčiteľný, nedeliteľný. Teda učivo sa má stať neodľúčiteľnou súčasťou tvojho myslenia.

Naučená vedomosť sa ti musí vybaviť, keď čítaš text, ktorý s ňou súvisí. Musíš ju vedieť porovnať s novou a naformulovať nový záver.

O tom, čo si sa učil musíš vedieť premýšľať, vyvolávať a kombinovať vedomosti a musí sa ti to vybaviť, keď na to natrafíš v texte.

Keď sa naučíš nejakú radu, tak keď sa ocitneš v situácii, kde sa hodí, musíš si na ňu vedieť spomenúť.

Keď pochopíš nejaký princip alebo zásadu, tak si na to spomenieš vždy, keď pôjdeš niečo plánovať – a upravíš plán podľa toho. Respektíve s tým budeš rátať už počas tvorby plánu, lebo ti to príde prirodzené.

Jedine takéto študovanie dáva zmysel. 

Štúdium o hlavne o riešení problémov: niečo neviem, tak si to naštudujem a už mi to ide. A na toto musíš vedieť premýšľať o tom, o čom si sa učil.

Nejde ti excel a nutne ho potrebuješ? Tak choď na excel kurz základy a pokročilé veci si pozri sám. Potom ti to pôjde. Chceš byť doktorka? Musíš vyštudovať medicínu. Nedávaš time management? Kúp si knihu s dobrými recenziami, načítaj si ju a vyskúšaj nové rady.

Dôležitá je otázka, ako sa učiť s porozumením, aby sa učilo stalo integrálnou súčasťou myslenia a pomohlo ti s problémami a prekážkami.

Musíš mať motiváciu, musíš vedieť prečo je pre teba tá kniha tak dôležitá, že nad ňou stráviš niekoľko večerom. Potrebuješ byť odhodlaný zvládnuť to.

Potrebuješ vnímať silné emocionálne prepojenie medzi učebným materiálom a tvojím cieľom. Musíš si text uložiť do dlhodobej pamäti. Bez toho si ho nemôžeš vybaviť neskôr. 

Po naučení a opakovaní materiálu takýmto spôsobom sa určite stane integrálnou, neoddeliteľnou súčasťou tvojho myslenia: budeš o tom vedieť premýšľať, vybaví sa ti to pri čítaní, začneš s ním rátať pri plánoch do budúcna.

About the author

Som zakladateľ Bezbolestného učenia a pomáham ľuďom učiť sa správne. Tejto téme sa venujem od roku 2014. Na blogu nájdeš články o vzdelávaní a návody a rady ako sa učiť. Moje návody sú unikátne v tom, že sa zameriavam na logicko-slovné porozumenie. Viac o mne sa dozvieš v mojom príbehu.