8 nepriestreľných dôkazov že techniky efektívneho učenia fungujú

“Neverím, že existujú kúzelné formulky, ktoré uľahčia učenie!” To nie, nič také. Avšak existujú techniky efektívneho učenia, vďaka ktorým sa môžeš učiť ináč. Lepšie. Rozumnejšie. Správnym spôsobom. Vznikli vďaka moderným výskumom mozgu a v priebehu histórie v rôznych krajinách sveta. Až internet umožnil dať ich dokopy.

Tu je 8 nepriestreľných dôkazov, že techniky efektívneho učenia naozaj fungujú:

 

8. Dave Farrow si zapamätal 3068 kariet naspamäť. Iba s jedinou chybou!

Kanaďan Dave Farrow si memorizoval 3068 kariet naspamäť – spolu 59 balíčkov kariet. Iba s jednou jedinou chybou! Farrow je dvojnásobný držiteľ Guinessového rekordu za najvyšší počet zapamätaných balíčkov kariet. Prvý rekord dosiahol v roku 1996 a druhý v roku 2007, po tom čo bol v roku 2002 porazený. Obidva rekordy dosiahol pod kontrolovaným dohľadom množstva kamier a nezávislých pozorovateľov. V škole nebol najlepší študent, trpel dyslexiou a poruchou hyperaktivity.

Farrow sa venuje aj rýchločítaniu, pamäťovému poradenstvu, podnikaniu a je profesionálny rečník. zistiť o ňom viac >>

 

7. Pamäťové rekordy z Guinnessovej knihy.

V Guinnessovej knihe rekordov je zaznamenaných plno pamäťových rekordov. Pamäťový rekordéri vďaka pamäťový technikám dokázali nadľudské výkony, ktoré by bez týchto techník absolútne neboli možné. Ani za roky drvenia a biflovania.

Tu je 6 najvychytanejších pamäťových rekordov:

1. Memorizovanie čísla Pí: Najvyšší počet zapamätaných čísel čísla Pí za desatinnou čiarkou je 100 000. Dokázal to Japonec Akira Haraguchi. Chlap doslova zjedol pí. V roku 2006 odrecitoval 100 000 číslic Pí na verejnom vystúpení. Čísla z pamäti recitoval 16 hodín a 30 minút.  Memorizovanie Pí je ťažke pretože v číslach nie je žiaden vzorec, žiadna postupnosť. otvoriť článok >>

2. Najdlhšia postupnosť farieb: Najdlhšia postupnosť farieb, aká bola kedy memorizovaná bola 152 farieb. Dokázala to Jayasimha Ravirala z Indie, 8. marca 2011, na Holy Mary Institute of Technology. Zapamätať si 4 rozličné farby jej zabralo 5 minút a 4 sekundy. zistiť o tom viac >>

3. Najviac memorizovaných kariet pod vodou: Ďalšia pamäťová disciplína je memorizovanie kariet pod vodou na jeden nádych. Nemec Christian Schäfer si zapamätal 56 kariet, zatiaľ čo bol pod vodou. Na jediný nádych. Schäfer udržal dych 2 minúty a 8 sekúnd. Bolo to 7. júna 2015 v Mainz. zistiť viac >>

4. Najviac binárnych čísel za 3 sekundy: Človek dostane zoznam binárnych čísel a za 3 sekundy si ich má zapamätať čo najviac. Rekord drží Španiel Ramón Campayo, ktorý si zapamätal 68 binárnych čísel za 3 sekundy. To je cez 22 čísel za sekundu. Čísla boli zobrazené naraz na počítačovom monitore. Bolo to 1. augusta v Hamburgu. prečítať rekord >>

5. Memorizovanie náhodných slov: Súťažiaci dostanú zoznam náhodných slov a majú si ich zapamätať za 5 minút čo najviac. Na vybavenie účastník má 10 minút. Svetový rekord drží Simon Reinhard. V októbri 2013 si zapamätal 124 slov naspamäť. Mimochodom, Reinhard bol prvý človek, ktorý si zapamätal balíček kariez za menej než 22 sekúnd. otvoriť profil >>

6. Memorizovanie historických dátumov: Nemecký pamäťový športovec Johannes Mallow si zapamätal 132 z 140 historických dátumov za 5 minút. Používal pamäťové paláce. Tento výkon ho činí držiteľom svetového rekordu v najrýchlejšom memorizovaní historických dátumov. čítať viac >>

 

6. Pokerové triky.

Hráči pokeru často využívajú pamäťové techniky na zapamätanie si kariet. Počas hry sa dokážu naučiť každú a jednu kartu, ktorú videli. Bez toho, že by niekto zbadal, že robia pamäťovú techniku. Pomáha im to vedieť aká situácia môže a nemôže nastať, urobiť tak lepšie rozhodnutie a vyhrať.

Ekniha z Amazonu v ktorej sa to vysvetľuje je tu >>

 

5. Pamäťové súťaže a majstrovstvá sú po celom svete.

Pamäťové techniky nie sú utajované návody tajných spoločností. Alebo čo. Nie. Súťaže v pamäťových športoch a technikách sa konajú po celom svete. Už niekoľko desaťročí. Najvýznamnejšie majstrovstvá sú tieto:

1. World Memory Championship. Svetové pamäťové majstrovstvá. Zúčasňujú sa súťažiaci z vyše 30 krajín sveta. Tu sa rozhoduje kto sa stane svetovým pamäťovým šampiónom. V roku 1991 ich založili Tony Buzan (autor myšlienových máp) a Raymond Keene Obe. prezrieť web >

2. USA Memory Championship. Americké pamäťové majstrovská. Americkí duševní atléti najprv čelia štyrom úlohách: memorizovanie mien a tvári, čísel, kariet a poézie. Víťazi idú do majstrovského kola a musia memorizovať náhodné slová, informácie o ľuďoch, dva balíčky kariet. Víťaz súťaže sa stane americkým národným pamäťovým šampiónom. otvoriť web >

3. Národné pamäťové majstrovstvá. Rovnako ako Američania, tak aj iné krajiny majú svoje vlastné pamäťové majstrovstvá. Angličania, Taliani, Nemci, Japonci, atď. Napríklad German Open Memory Championship.

4. Arabian Memory Championship. Dokonca existujú aj Arabské pamäťové majstrovstvá! Prvý krát boli zorganizované v roku 2012. ísť na wiki >

5. Farrow Memory Tournaments: Komunita s poslaním podporiť a rozšíriť celoživotné vzdelávanie. Aj oni organizujú pamäťové súťaže. otvoriť stránku >

 

4. Množstvo rád ako sa učiť ZADARMO.

V cvičebnici Bezbolestné učenie sú tie najlepšie a najefektívnejšie spôsoby učenia aké existujú. Ak by si si to chcel vyskúšať, tak na tejto stránke sú desiatky techník, ktoré na to môžeš použiť. Sú tam techniky pre každú oblasť v ktorej môže byť problém. Uloženie vedomostí do pamäti, sústredenie, zlepšenie pamäti, stres a nervy, rýchlosť čítania. Ako sa prinútiť učiť na povel, ako zvládnuť skúšky. Atď…

Stačí ísť na hlavnú stránku a vybrať si návod z panelu “s čím ti môžem pomôcť?”.

 

3. Anne Jones prečítala 4251 slov za minútu.

Angličanka Anne Jones je bývala učiteľka a šesťnásobná víťazka majstrovstiev sveta v rýchločítaní. Do pozornosti anglofóbnych médií sa dostala v roku 2007. Ihneď po oficiálnom uvedení knihy Harry Potter – Relikvie smrti na trh ju prečítala za dych zarážajúcich 47 minút a 1 sekundu. Relikvie smrti majú 199 797 slov a 607 strán. Teda jej rýchlosť čítania bola 4 251 slov za minútu. Dokázala to pomocou rýchločítania – techniky pre efektívne čítanie.

Ako dôkaz dôkladného pochopenia Anna po dočítaní poskytla niekoľkým médiám recenziu knihy. Recenzia bola bezchybná a jedna z prvých na svete.

Pre porovnanie, rýchlosť čítania u bežného čitatela je 200 – 250 slov za minútu. Jones teda číta asi 14-krát rýchlejšie než “priemerný” čitateľ. celý článok >>

 

2. V jazykových školách sa učí iným spôsobom.

jazykových školách sa učí iným spôsobom. V štátnej škole sa študent častokrát učí celé roky, ale nevie absolútne nič. Tak ide do jazykovej školy a za rok sa naučí písať aj rozprávať v cudzom jazyku na úrovni.

V jazykovke študent za rok zvládne to, čo inde nezvládol za desať rokov. Za rovnaký čas je výsledok výrazne lepší. Znamená to, že 1 vyučovania hodina v jazykovej škole je násobne efektívnejšia než 1 hodina v štátnej škole. Očividne to robia inak. To je nepriestreľný dôkaz, že uččenie môže byť efektívne.

Jazykové školy sú neporovnateľne efektívnejšie než štátne školy. Ale bohužiaľ, ani jazykovky nepoznajú tie najefektívnejšie spôsoby.

 

1. 100%-ná garancia vrátenia peňazí.

Toto je môj sľub pre teba: Budeš schopný naučiť sa naspamäť akýkoľvek údaj, číslo, text, knihu. Za zlomkový čas. Budeš čítať 4x rýchlejšie. Prečítaš 1 knihu za deň. Pri správnom opakovaní si vedomosti budeš pamätať po celý život. Získaš viac informácií za kratší čas vďaka čomu budeš mať náskok pred konkurenciou. Zvládneš štátnice a maturitu ľahko a s minimom námahy. Techniky sú univerzálne: môžu ich používať deti aj starší ľudia.

Dať peniaze na ponuku, ktorá znie takto fantasticky až neuveriteľne je veľmi riskantné. Čo ak som podvodník? Čo ak to nebude fungovať a ty prídeš o peniaze? Čo ak ťa klamem a okradnem? Chápem ťa. Veď ja tiež nekúpim hocičo.

Ako dôkaz, že to naozaj funguje ti dám 100%-nú garanciu vrátania peňazí na 90 dní. Kedykoľvek počas štvrť roka od kúpy môžeš požiadať o vrátenia peňazí. Vrátim ti plnú sumu. Ihneď. Bez udania dôvodu. Peniaze pošlem na tvoj účet okamžite. Bez nepríjemných a dotieravých otázok. Bez nutnosti poslať mi nejaký dôkaz, že ti to nešlo. Nič také nechcem.

Takže celé riziko a všetky náklady na objednávku zoberiem na mňa. Pre teba to je investícia bez najmenšieho rizika. Tak pevne som presvedčený, že cvičebnica vyrieši všetky tvoje problémy s učením.

Dať štvrťročnú záruku sa mi oplatí pretože vďaka nej odstránim zákaznícke riziko a získam desiatky platiacich klientov, ktorých by som pri vysokom riziku nezískal. Produkt je kvalitný takže sa nebojím, že by mi ho klienti vo veľkom vracali.

 

Ešte stále tomu neveríš?

Rekapitulujme. Dave Farrow si zapamätal 3068 kariet naspamäť. Guinnessová kniha je plná pamäťových rekordov. Aj poker využíva pamäťové techniky na memorizovanie kariet v rukách. Pamäťové súťaže a majstrovstvá sú po celom svete už desaťročia.

V jazykových školách sa učí efektívnejšie než v štátnych. Anna Jones prečítala 4251 slov za minútu. Množstvo techník si môžeš zadarmo vyskúšať. A na cvičebnicu dostaneš 90 dňovú garanciu vrátenia peňazí. Celé riziko a všetky náklady na objednávku zoberiem na seba.

Ešte stále neveríš, že existujú aj iné spôsoby ako sa učiť? Napriek toľkým dôkazom?

About the author

Som zakladateľ Bezbolestného učenia a pomáham ľuďom učiť sa správne. Tejto téme sa venujem od roku 2014. Na blogu nájdeš články o vzdelávaní a návody a rady ako sa učiť. Moje návody sú unikátne v tom, že sa zameriavam na logicko-slovné porozumenie. Viac o mne sa dozvieš v mojom príbehu.

Leave a Reply