Pre koho sa efektívne učenie hodí?

Efektívne učenie znamená vzdelávať sa ľahšie. V poslednom čase sa rozšírilo ako huby po daždi. Ale akým ľuďom pomôže najviac? Aké konkrétne problémy im to vyrieši? Pre koho sa hodí?

Pre študentov na výške a strednej

Študenti na výške a strednej. Stredoškoláci, študenti mediny, informatiky či ekonomických odborov. Hlavne pre študentov je bezbolestné učenie vytvorené.

Návody a rady ako sa učiť spravia štúdium menej namáhavým a zdĺhavým. Človek si to bude pamätať a naozaj tomu rozumieť. Pôjde to ľahšie a rýchlejšie.

Napríklad študentka medicíny nebude musieť sedieť za knihami 3 týždne 14 hodín za deň. A nebude riskovať, že nedokončí štúdium. S návodmi ako sa učiť sa výrazne skráti čas na zvládnutie skúšok a učenie nebude tak namáhavé.

Alebo študent managementu. Zvládne detailne naštudovať skriptá aj odporúčanú literatúru. V krátkom čase a bez nejakej extra námahy. Skúšku zloží na áčko. A podarí sa mu úspešne absolvovať štúdium až na inžiniera. Učivu skutočne pochpí a bude si vedieť nájsť uplatnenie.

Pre každého, kto zarába hlavou

Malý a stredný podnikateľ. Manažér. Analytik. Freelanceri z kreatívnej oblasti – programátor, markeťák, copywriter. Ak si jeden z nich, musíš veľa študovať. Aby si udržal tempo a zvýšil príjem.

Získaš jednoznačnú konkurenčnú výhodu oproti tvojim konkurentom. Štúdium ti zaberie menej času, bude rýchlejšie, menej namáhavé.

Tvoj obor budeš poznať omnoho lepšie ako oni. Práci budeš rozumieť lepšie než ktokoľvek. A to sa pretaví do lepších výsledkov.

Budeš schopný zvládnuť ďaleko väčšie objemy materiálov než pri klasickom učení. Stihneš naštudovať všetky tie odporúčané zoznamy kníh. Návody a články od expertov z tvojej oblasti. Veci, na ktoré si nikdy nemal čas.

Všetky tie vedomosti budú uložené v tvojej hlave. Reálne tomu porozumieš a budeš s tým vedieť aktívne pracovať. Vedomosti si budeš dokázať vybaviť v hlave ako knihu, kombinovať s inými, uvidíš nové súvislosti.

Je to ako time management. Štúdium je niečo, čo robíš opakovane a pravidelne. Preto je správne hľadať cestu, ako zlepšiť pomer výkon za čas. Akurát time management je pre pracovné úlohy – a efektívne učenie pre štúdium.

Pre samoukov

Samouk je ten, ktorý študuje na vlastnú päsť. Neverí školskému systému. Spolieha sa na neformálne vzdelávanie a svoju hlavu. Snaží sa získať praktickejšie vzdelanie od expertov s výsledkami.

Tiež schopný zvládnuť ďaleko väčšie objemy materiálov než pri klasickom učení. To za prvé.

Najväčšie plus, ktoré efektívnym učením získaš je, že si budeš vedieť sám overiť, či materiál vieš alebo nie. Pomocou jednej pamäťovej  techniky.

Presne budeš vedieť zistiť, či si to pamätáš, ako dobre si to pamätáš, čo sa potrebuješ doučiť, či to vieš povedať vlastnými slovami a zhrnúť hlavnú myšlienku. Teda samoštúdium bude funkčné.

Pre deti a žiakov ZŠ

Deti a žiaci základných škôl tiež využijú efektívne učenie.

Pomôže prekonať problémy typu nebaví ho to, na druhý deň si to nepamätá, učenie je mu nepríjemné a nechce to robiť.

Ale nepomôže pri poruchách učenia. Na to treba odborníka.

Pre starších ľudí

Efektívne učenie sa hodí aj pre starších ľudí. Pri rekvalifikácii, univerzite tretieho veku, maturite v dospelosti, všeobecne ak starší človek po rokoch začne študovať.

Pre staršieho človeka môže byť po dlhých rokoch od skončenia školy fakt ťažké sadnúť za knižky. Efektívne učenie uľahčí štúdium. Učiť sa bude pohodovejšie a príjemnejšie.

About the author

Som zakladateľ Bezbolestného učenia a pomáham ľuďom učiť sa správne. Tejto téme sa venujem od roku 2014. Na blogu nájdeš články o vzdelávaní a návody a rady ako sa učiť. Moje návody sú unikátne v tom, že sa zameriavam na logicko-slovné porozumenie. Viac o mne sa dozvieš v mojom príbehu.