Prečo sa vzdelávať: vedomosti sú prostriedok realizácie

Aký prínos pre tvoj život má vzdelanie? Akú úlohu hrá vzdelanie v životných snoch a cieľoch? Vedomosti sú prostriedkom realizácie – vďaka novým vedomostiam si schopný urobiť veci, ktoré si predtým urobiť nevedel.

 

Vedomosti sú prostriedok realizácie.

Aký je vzťah medzi vedomosťami a konkurenciou?

Vedomosti sú prostriedkom realizácie pretože vďaka novým vedomostiam si schopný urobiť veci, ktoré si predtým urobiť nevedel. Cieľom vzdelania nie sú vedomosti, ale činnosť. Získal si nové know-how a teraz úlohu, ktorá sa ti predtým javila ako neuskutočniteľná a nadľudsky komplikovaná, zrazu dokážeš zrealizovať s ľahkosťou. A teraz vieš ako zhmotniť do reality tvoje ekonomické zámery, životné sny a fantázie.

Platí to ako pre organizácie (firmy, politické strany, …), tak pre jednotlivcov: čím viac vedomostí majú, tým viac sú schopní zrealizovať.

Tajomstvo úspechu je vedieť niečo, čo iní nevedia.

Čím viac sa učím, tým viac vedomostí mám, tým viac viem zrealizovať a tým viac zarábam.

Alebo skrátená verzia: Čím viac sa učím, tým viac zarábam.

Práve preto je životne dôležité, aby si vedel získať nové vedomosti efektívne, jednoducho a bez nákladov. Rýchlejšie a lacnejšie než konkurenti. Preto, aby si dokázal urobiť to, čo konkurenti nedokážu ani vo sne. A mohol ich doslova rozkopať.

Aké sú náklady na vzdelávanie? Predovšetkým čas obetovaný na natlačenie nových vedomostí do hlavy. Pre každého človeka pracujúceho hlavou je dôležité časové náklady stlačiť na minimum. A teda učiť sa racionálnym a hospodárnym spôsobom.

 

Vedomosti, náklady, efektivita.

Nové vedomosti ti ukážu, ako dosiahnuť vytúžené výsledky rýchlo, lacno, bez námahy. Naučíš sa ako zrealizovať to, čoho je schopný iba málokto takže cena tvojej práce bude vysoká. Nemôžeš čakať, že budeš slušne zarábať, ak tvoju prácu môže robiť milión ďalších ľudí.

Ak pracuješ pre seba, nové vedomosti katapultujú zisky do neba a konkurenciu porazíš s ľahkosťou.

Hodnotné informácie ti umožňujú robiť správne rozhodnutia a pracovať efektívne, rýchlo, s nízkymi nákladmi.

Realizácia s nízkohodnotnými vedomosťami je pomalá a nákladná, ba až nevýnosná.

Realizácia za absencie užitočných informácií budú tvoje výsledky totálne mizerné a do cieľa nedorazíš nikdy.

Príklad: Si začínajúci živnostník, ale tvoje produkty sa nepredávajú. Potrebuješ reklamu, ktorá bude predávať. Lenže nevieš ako to docieliť. Riešenie  je študovať materiály od odborníkov a navštíviť niekoľko platených seminárov. Takto nadobudneš znalosti o marketingu a predaji. A keď nové vedomosti dáš do praxe, predaje stúpnu o 120%. Gratulujem!

Inými slovami: informácie sú moc.

Funguje to všade. Studené telefonáty, reklama, manažment, cvičenie a stravovanie, komunikácia, argumentácia, financie, vzdelávanie a samoštúdium, vzťahy, politika, koníčky, …

 

V 21. storočí sú vedomosti tvojím výrobným prostriedkom.

V 21. storočí sú výrobným prostriedkom vedomosti.

Práca na celý život je minulosť. Polovica súčasných zamestnaní zanikne. 60% ľudí bude pracovať v odvetviach, ktoré ešte neexistujú. Množstvo vedomostí sa znásobuje. Metódy spred piatych rokov sú dnes zastaralé a nepoužiteľné. Konkurencia je globálna. Slovenský manažér musí konkurovať čínskému a americkému manažérovi.

Produkcia tovarov a poskytovanie služieb je čoraz viac a viac závislá know-how. A bude to rásť. Na konci storočia bude know-how absolútne kľúčovým prvkom produkcie; väčšina z nás bude pracovať s ľuďmi na zlepšovaní životov druhých ľudí.

Svet sa dnes krúti oveľa rýchlejším tempom ako kedysi a keď z tohto kolotoča nechceme vypadnúť, musíme sa držať každý deň silnejšie. Byť vzdelaný je dnes otázkou nutnosti. Lebo pokrok vo väčšine profesií je podmienený kvalitnými a užitočnými poznatkami.

Bez vzdelania sa vo väčšine profesií a odvetví nedá prežiť. Každý, kto sa chce sa dnes niekam dostať musí neustále dopĺňať svoju databázu informácií.

Pri tak enormnom množstve informácií kolujúcich v slovách, zvukoch, obrazoch, jednotkách a nulách sa vlastne voči novým vedomostiam ani brániť nedá.

Ak chceš byť v tvojom odbore lepší ako konkurencia, musíš o ňom vedieť viac a teda musíš každý deň nasať kvantum informácií.

Lenže ani konkurencia nespí. Konkurenčné firmy inovujú, rozrastajú sa a hľadajú nové príležitosti. Odborníci-konkurenti z branže získavajú nové know-how a budujú si meno. Na trh vstupuje veľa mladých a zapálených frajerov. Množstvo dostupných informácií z roka na rok stúpa a kto ich nesleduje, ostáva pozadu.

Takže chcel by si mať dobrú prácu a dobrý plat? Chcel by si mať viac zákazníkov a vyšší zisk? Chcel by si rozkopať konkurenciu? Tak musíš mať viac informácií a získavať ich rýchlejšie a efektívnejšie.

 

Učiť sa je praktická vec.

Ak to dáme dokopy, záver je jasný: Učiť sa je praktická vec. Cieľom vzdelania je činnosť a výsledky. Nie v hlave natrieskané fakty a teórie. Produkty učebného procesu sú vedomosti, ktoré využiješ na realizáciu snov, cieľov a zámerov.

Ak chceš podnikať, mať dobrý plat, byť odborník na určitý odbor, ak máš extrémne vysoké ambície alebo odvážne sny, kvalitné vzdelanie je pre teba nevyhnutnosť. Vzdelávanie sa ťa približuje k cielu a bez neho by cieľ bol nedosiahnuteľný. Preto by učenie malo byť významnou súčasťou tvojích dní.

 

About the author

Som zakladateľ Bezbolestného učenia a pomáham ľuďom učiť sa správne. Tejto téme sa venujem od roku 2014. Na blogu nájdeš články o vzdelávaní a návody a rady ako sa učiť. Moje návody sú unikátne v tom, že sa zameriavam na logicko-slovné porozumenie. Viac o mne sa dozvieš v mojom príbehu.

Leave a Reply