4 začiatočnícke rady, ako čítať rýchlo a efektívne

Chcel by si vedieť čítať rýchlejšie a získať viac informácií za kratší čas? Prelúsknúť tie hromady neprečítaných kníh…

Tak tu je riešenie: 4 začiatočnícke rady ako čítať rýchlo a efektívne.

Vďaka jednoduchým a okamžite aplikovateľných radám získaš schopnosť čítať výrazne rýchlejšie.

Do hodiny pocítiš prvé zlepšenie. Navyše, všetky sú overené praxou. Používam ich na vlastnej koži zakaždým, keď čítam ľubovoľný text. Spolu s ďalšími technikami rýchločítania.

 

1# Chyba: Subvokalizácia a vyslovovanie v duchu

Najčastejší typ čítania je čítanie nahlas – po anglicky mental reading – pri ktorom dochádza k subvokalizácií. Subvokalizácia je vyslovovanie čítaného textu, hláskovanie slov a poloreč, akoby som rozprával k sebe. Je to úplne najpomalší typ čítania, aký jestvuje.

Druhý typ čítania je zvukové čítanie. Znamená to vyslovovanie prečítaných slov v duchu. Je to rýchlejší proces ako čítanie nahlas, ale stále nie dosť rýchly.

Chyba obidvoch typov spočíta v tom, že si obmedzovaný na rýchlosť vyslovovania. Je to horná hranica rýchlosti čítania.

Riešenie: Čítaj bez vyslovovania v duchu a poloreči. Urobíš to len sebakontrolou. Daj si jazyk medzi zuby, kartu medzi pery či ruku na ohryzok. Vždy, keď zacítiš pohyb, tak si spravil chybu. Kontroluj to.

 

2# Chyba: Pohyby sprevádzajúce riadky

Ak ukazovákom, ceruzkou alebo nejakým iným predmetom doprevádzaš každý jednotlivý riadok, tak výrazne spomaľuješ rýchlosť čítania. Maximálna rýchlosť čítania potom nie je rýchlosť pohybu oka, ale rýchlosť pohybu ceruzkou, ktorá je zákonite nižšia. Lebo je to dlhší a zložitejší pohyb.

Riešenie: Pri čítaní nepoužívaj žiaden predmet na doprevádzanie riadkov a nehýb hlavou ani telom. Pohybuj výhradne len očami, riadok po riadku.

 

3# Chyba: Príliš časté fixovanie

Pri čítaní jedného slova za druhým musia tvoje oči fixovať jeden riadok priemerne deväť krát. Problém príliš častého fixovania je predovšetkým to, že je to prílišne pomalé.

Štúdie zistili, že v priebehu čítania sú fixácie najčastejšia vec, ktorú robíme. Takže ak zlepšíš fixácie, ktoré robíš najčastejšie dajme tomu na 4-5 na riadok, výstupom bude ohromné zlepšenie rýchlosti čítania.

Riešenie: Za prvé. Riadok začínaj čítať druhým slovom a konči na predposlednom slove. Periférne tieto slová bez problému zachytíš. Ak je v priadku desať slov, môžeš takto ušetriť až štvrtinu času.

A za druhé. Snaž sa zachytiť viac ako jedno slovo naraz. Používaj to hlavne pri krátkych slovách, spojkách a ďalších slovách s nízkou hodnotou.

 

4# Chyba: Zastavenie pri nepochopenom slove

Štvrtá chyba je zastavenie sa pri nepochopenom slove alebo nepodstatnom detaile. Keď narazíš na niečo, čomu nerozumieš, zastavíš sa v čítaní, začneš nad tým dumať a vyhľadávať slovo v slovníku.

Riešenie: Preskoč nepotrebné detaily a slová, ktorých nerozumieš. Ich význam si vieš vydedukovať z textu okolo. Nemusíš čítať každé a jedno slovo. Hlavnú myšlienku pochopíš aj tak.

 

3 štádia zvládnutia rýchločítania.

Do hodiny pocítiš prvé výsledky – prvé zlepšenie. A keď týchto pár rád budeš trénovať 3-4 dni, zdvojnásobíš rýchlosť čítania. Poniektoré (zahraničné) weby dávajú sľub, že za 20 minút tréningu čítať 2x rýchlejšie. To už neviem, či je reálne.

Nech je ako je, zvládnutie rýchločítania má vo všeobecnosti 3 štádia:

  1. Vôbec to nepôjde. Budeš sa strácať v texte, preskakovať slová, nebudeš vedieť čo čítaš. Treba to skúšať ďalej.
  2. Začalo to ísť. Fixácie sú však výrazne rýchlejšie než porozumenie slovám.
  3. Čítanie ide rýchlo a s porozumením.

Treba sa cez to pretrénovať. 🙂

 

7 ďalších článkov o rýchločítaní.

Čo je to rýchločítanie? Definícia, príklady a štúdie

Kurz rýchleho čítania

3 vedecké vysvetlenia ako funguje rýchločítanie

11 najznámejších rýchločitateľov

Svetový Rekord: Angličanka Anne Jones prečítala 4251 slov za minútu!

História rýchleho čítania: ako vzniklo a kedy prišlo k nám?

9 mylných predpokladov o rýchlom čítaní

12 benefitov, ktoré získaš vďaka rýchločítaniu

About the author

Som zakladateľ Bezbolestného učenia a pomáham ľuďom učiť sa správne. Tejto téme sa venujem od roku 2014. Na blogu nájdeš články o vzdelávaní a návody a rady ako sa učiť. Moje návody sú unikátne v tom, že sa zameriavam na logicko-slovné porozumenie. Viac o mne sa dozvieš v mojom príbehu.

Leave a Reply