Čo je Rýchločítanie? Definícia, príklady a štúdie.

Rýchločítanie je efektívne čítanie. Je to technika, vďaka ktorej si schopný čítať 2-4x rýchlejšie a získať viac informácií za kratší čas. Mylná predstava, ktorá rýchločítanie prenasleduje je, že je to iba rýchlejšie čítanie. Nie. Nebudeš to robiť ako teraz, len rýchlejšie. Budeš čítať INAK. Iným spôsobom, inými technikami. Zvýšená rýchlosť pramení až z toho.

Rýchločítanie je kombináciou niekoľkých techník ako pracovať s očami: cvičenia na rozšírenie periférneho videnia, na zlepšenie očí, zvýšenie obrátok mysle, zlepšenie porozumenia a na odstránenie chýb pri čítaní, ako napríklad vyslovovanie nahlas a v duchu. A ďalšie.

 

Anne Jones – najznámejšia rýchločitateľka na svete.

Najznámejšia rýchločitateľka je angličanka Anne Jones. Preslávila sa tým, že knihu Harry Potter – Relikvie smrti v deň jej vydania prečítala za 47 minút. Relikvie smrti majú 199 797 slov a 607 strán. To znamená, že jej rýchlosť čítania bola 4 251 slov za minútu. Ako dôkaz jej hlbokého porozumenia poskytla médiám recenziu na knihu. Recenzia bola správna a bezchybná.

https://www.youtube.com/watch?v=qIVLFABuPzY

Prekvapuje najmä fakt, že Anne rýchločítanie začala trénovať po jej 40-tke. Znamená to, že rýchločítanie môže robiť každý a zlepšenie je možné už po krátkej chvíli cvičenia.

Rýchle čítanie používali napríklad aj americkí prezidenti Theodor Roosvelt a John F. Kennedy, ktorý čítal rýchlosťou 2500 slov za minútu, či John Stuart Mill, anglický ekonóm 19. storočia.

 

Pri rýchlom čítaní nebudem vedieť, čo čítam

Najčastejšia námietka. A zároveň mylná predstava prenasledujúca rýchločítanie.

Nepáči sa mi spôsob, akým je rýchločítanie prezentované. Potom to vyzerá tak, že je to iba o zvýšení rýchlosti čítania. Vo výsledku veľa ľudí robí rýchle a predčasné súdy. Tvrdia, že kvôli rýchlosti klesne porozumenie. Nie je to tak.

Čítame preto, aby sme sa vnútorné aj vedomostne obohatili. Ak čítanie toto nespĺňa, nie je čítaním v pravom zmysle slova. Kmitať očami bleskovo bez porozumenia nemá žiaden zmysel. Nijak to človek neobohatí. Preto pri rýchločítaní nemôže ísť o zrýchlenie na úkor porozumenia.

Rýchločítanie sa riadi paretovým pravidlo 80/20. Za 20% času získaš 80% informácií. A tému s ľahkosťou pochopíš – o čo ide. Oplatí sa ti minúť 4x viac času na získanie zvyšných 20% vedomostí? Ktoré nie sú nutné k pochopeniu? Odpovedz si sám.

Nikto samozrejme nepopiera, že niektoré texty je nutné študovať riadok po riadku, aj niekoľko týždňov. Jeden riadok môžete študovať aj celú hodinu. Volá sa to analytické čítanie a je jedným z rôznych štýlov čítania. Používa sa na texty, ktorým chceme dokonale porozumieť.

Rovnako ako lietadlá nevyradili bycikle, vlaky, autá, tak ani rýchločítanie nevyradí iné štýly čítania.

Otázka však znie: Koľko odborných textov čítaš? Koľko kníh potrebuješ študovať celé týždne? Minimum. Pre väčšinu textu poslúži rýchločítanie perfektne. Dokonca aj s odborným textom sa dá pracovať efektívnejšie.

 

Pre koho je rýchločítanie vhodné?

Pre všetkých, ktorí musia byť v neustálom kontakte s novými informáciami: manažéri, predajcovia, podnikatelia, odborníci, novinári, politici, knihovníci, učitelia, zástupcovia štátnej či verejnej správy.

Pre každého študenta, ktorý berie svoje štúdium vážne, chcel by sa lepšie učiť a skutočne ovládnuť svoj odbor štúdia.

A pre každého samouka, ktorý sa túži rozvíjať v rozumnom množstve času.

 

Ako rýchle čítanie funguje? Nie je to trik alebo podvod?

Na vysvetlenie ako funguje rýchle čítanie existujú vedecké zdôvodnenia:

1. Efektívne čítanie je vizuálny proces. Pri klasickom čítaní slová vyslovuješ nahlas alebo v duchu. A potom je horná hranica rýchlosti čítania rýchlosť vyslovovania. Pri efektívnom čítaní slová vnímaš ako obrazové predstavy, rovnako ako keď sa s niekým rozprávaš.

2. Čítajú sa frázy namiesto jedného slova. Ak tvoje oči vysielajú cez oko do mysle text po jednom slove, porozumenie textu bude slabé a nesúvislé. Pretože myšlienky sú zložené z mnohých slov, nie z jedného slova. Ako keď sa učíš angličtinu. Frázy sú lepšie ako slová.

3. Myseľ pracuje na plné obrátky. Nemá čas premýšľať nad niečím iným, utekať od témy a nudiť sa. Zvýšená rýchlosť čítania urobí telo a rozum čulejšími a bystrejšími. Rýchločitateľ vníma text vysoko intenzívne, bez prázdnych miest a malátnosti – a to zvyšuje koncentráciu.

Začiatočnícke rady ako zlepšiť techniku čítania rady sú tieto:

  1. Čítaj bez vyslovovania v duchu a poloreči. Urobíš to len sebakontrolou. Daj si jazyk medzi zuby, kartu medzi pery či ruku na ohryzok. Vždy, keď zacítiš pohyb, tak si spravil chybu. Kontroluj to.
  2. Pri čítaní nepoužívaj žiaden predmet na doprevádzanie riadkov a nehýb hlavou ani telom. Pohybuj výhradne len očami, riadok po riadku.
  3. Riadok začínaj čítať druhým slovom a konči na predposlednom slove. Periférne tieto slová bez problému zachytíš. Ak je v priadku desať slov, môžeš takto ušetriť až štvrtinu času.
  4. Snaž sa zachytiť viac ako jedno slovo naraz. Používaj to hlavne pri krátkych slovách, spojkách a ďalších slovách s nízkou hodnotou.
  5. Preskoč nepotrebné detaily a nepochopené slová. Ich význam si vieš vydedukovať z textu okolo. Nemusíš čítať každé a jedno slovo. Hlavnú myšlienku pochopíš aj tak.

Už len pomocou týchto pár rád dokážeš po niekoľkých hodinách tréningu zdvojnásobiť rýchlosť čítania. Skvelé, však? V platenom kurze učím pokročilé techniky, ktoré rýchlosť zvýšia ešte viac.

Ďaľšie techniky ako čítať rýchlo sú tu >>

 

Aká je priemerná a vysoká rýchlosť čítania?

0-125 slov za minútu – pomalá rýchlosť čítania

125-175 slov za minútu – priemerná rýchlosť čítania

175-300 slov za minútu – nadpriemerná rýchlosť čítania

300 a viac slov za min – rýchločítanie

 

Kurz rýchleho čítania

Tieto výhody človek môže získať absolvovaním kurzu rýchločítania.

Kurz rýchločítania je kompletný návod ako získať schopnosť rýchleho čítania. Rozoberám v ňom každú stránku rýchločítania: správne pohyby na nacvičenie – fixácie, zrakové rozpätie, očná gymnastika, nízkohodnotné slová; škodlivé pohyby na minimalizovanie a odstránenie – subvokalizácia, regresie, sprievodné pohyby; štýly čítania, ako to trénovať, prekážky v rýchločítaní, trojfázové čítanie, predčítanie textu.

Budúci rýchločitateľ získať poznatky o štruktúre textu, naučí sa aktívnemu čítaniu, odučí sa neefektívnym pohybom oka a zároveň vytrénuje oči, aby minimalizoval nevyhnutné pohyby očí. Pridávam ďalšie návody a rady, ktoré priamo k rýchločítaniu nepatria, no pomôžu stať sa ešte efektívnejším čitateľom.

Nebude prosto proste čítať rýchlo. Stane sa efektívnym čitateľom. Pri rozumnej miere zapamätania textu a porozumení bude môcť dosiahnuť rýchlosť aj 800 slov za minútu.

Aký výsledok sa dá očakávať po mesiaci tréningu? Rýchlosť čítania približne 500 slov za minútu. 520, 540. So šťastím a tvrdým úsilím aj viac.

Viac o kurze rýchločítania >>

 

7 ďalších článkov o rýchločítaní.

4 začiatočnícke rady ako čítať rýchlo a efektívne

Kurz rýchleho čítania

3 vedecké vysvetlenia ako funguje rýchločítanie

11 najznámejších rýchločitateľov

Svetový Rekord: Angličanka Anne Jones prečítala 4251 slov za minútu!

História rýchleho čítania: ako vzniklo a kedy prišlo k nám?

9 mylných predpokladov o rýchlom čítaní

12 benefitov, ktoré získaš vďaka rýchločítaniu

Mišo Compel
About the author

Som zakladateľ Bezbolestného učenia a pomáham ľuďom učiť sa správne. Tejto téme sa venujem od roku 2014. Na blogu nájdeš články o vzdelávaní a návody a rady ako sa učiť. Moje návody sú unikátne v tom, že sa zameriavam na logicko-slovné porozumenie. Viac o mne sa dozvieš v mojom príbehu.