Čo je Time management? Definícia, príklady a štúdie.

Zdieľaj to s kamošmi a známymi

Time management je disciplína zaoberajúca efektívnou alokáciou času za účelom zvýšenia osobnej produktivity. Čas je drahodenný zdroj ako každý iný a preto ho treba riadiť. Dobrý time management ti umožní pracovať rozumne – nie tvrdšie – takže na kratší čas zvládneš viac. Nesprávna organizácia práce spôsobuje stres, nízku produktivitu a večné nestíhanie.

Preložené do ľudštiny: Práca, ktorá bežne trvá 2 hodiny zaberie teraz len 1,25 hodiny. Takže získaš 45 minút času. Toto je celá pointa time managementu.

Zdá sa, že deň nie je nikdy dosť dlhý. Ale všetci máme rovnakých 24 hodín. Tak ako je možné, že niektorí ľudia za deň stihnú toľko čo iní za týždeň? Odpoveď leží v ich výbornom time managemente. Niekto sa s tou schopnosťou narodil, iný sa ju musí naučiť.

Efektívne využitie času zahŕňa napríklad aj preorientovanie sa z aktivity na výsledky: byť zaneprázdnený neznamená byť produktívny. Ironicky, častokrát tomu je naopak. Hektická aktivita nie je skutočná práca.

Time management je určený pre ľudí, ktorí majú pracovný život vo svojej moci. Podnikateľom, živnostníkov, manažérom, vedúcim pracovníkom. Zamestnanec v nadnárodnej firme, v open-source kancelárií má len málo šancí využiť ho.

Slovenský názov pre time management je manažment času, časový manažment alebo riadenie času.

 

Ako ti time management pomôže?

 • Prestaneš odkladať veci na “neskôr”. Získaš čarovnú schopnosť začať makať v momente, keď si zaumieniš.
 • Získaš vysokú produktivitu a efektivitu. Za deň spravíš aj 3x viac než teraz.
 • Zmeškané termíny a večné nestíhanie sa stanú minulosťou. Všetko stihneš načas.
 • Zbavíš sa stresu a nervozity. Budeš pokojnejší a nebudeš panikáriť.
 • Nadobudneš schopnosť zrealizovať veľké ciele. Cieľ, ktorý by si predtým dosiahol za 1000 hodín práce teraz, vďaka správne organizácií dosiahneš za 400-450 hodín. A takto sa z neuskutočniteľných cieľov stávajú cieľe uskutočniteľné.
 • Získaš viac voľného času pre rodinu, koníčky, partnera, oddych. 12 hodinová pracovná doba bude dávnou minulosťou. Nebudeš musieť pracovať viac ako 10 hodín.
 • Budeš sa sústrediť na maximum. Vyrušenia a informačné zahltenie bude minulosťou.

 

Aké sú konkrétne techniky a stratégie ?

Medzi hlavné stratégie pre lepšie riadenie času patria:

 • Vytýčenie cieľov
 • Určenie priorít
 • Napísanie zoznamu úloh
 • Zníženie času stráveného na nepodstatných úlohách
 • Vytvorenie podporného prostredia
 • Využívanie psychológie pre vytvorenie pocitu viny a naliehavosti, strhnutie pozornosti,
 • Boj proti prokrastinácií
 • Vytvorenie dobrých zvykov a odstránenie zlých návykov

Existujú doslova stovky a stovky techník ako na to.

Dokonca existujú celé systémy time managementu. Techniky systému sa vzájomne dopĺňajú čím sa dosiahne synergický efekt: súčet jednotlivých prvkov je väčší než ich hodnota osamote.

Najznámejší systém je GTD – Get Things Done. Ale je dosť zložitý. Iné sú pomodoro technika, eisenhoverová metóda, ABC prioritizácia, Rok za 12 týždňov, Urob to zajtra.

I keď sa na prvý pohľad môže zdať, že je toho plánovania až príliš, správne riadenie času ti nakoniec prinesie väčšiu slobodu, lepšie výsledky a viac volného času.

 

Je to nadčasová schopnosť.

Time management patrí k fundamentálnym nadčasovým zručnostiam. Raz sa ho naučíš a od toho momentu splníš akúkoľvek úlohu 2x rýchlejšie. Po celý život. Teda čím skôr sa ho naučíš, tým lepšie pre teba. Kebyže si time management už používal, úlohy, na ktorých pracuješ teraz a ktoré budeš robiť po nich by si mal hotové už dávno. A dnes by si pracoval na úlohách, o ktorých zatiaľ ani nesnívaš.

Znamená to, že každý deň bez time managementu je veľká strata. Vznikajú tam náklady alternatívnych príležitostí: o koľko viac si mohol spraviť, kebyže si mal prácu zorganizovanú?

 

Čas je drahocenný zdroj.

Čas je drahodenný zdroj ako každý iný. Je zdrojom rovnako ako kapitál, suroviny, pracovná sila, vedomosti. Na ich riadenie existujú manažment, finančné riadenie, personálny manažment, informačný manažment, atď. Pre riadenie času zase existuje disciplína time management.

Ak konkurencia využíje príležitosť na trhu rýchlejšie, narobia oni, nie ty. Preto čas treba správne alokovať.

Vlastnosti času sú jedinečné. Peniaze môžeš získať znovu, ale stratený čas späť nevrátiš, nedá sa kúpiť. Čas je absolútne vymedzený, nemožno ho kúpiť, usporiť ani ho uskladniť, nedá sa ho rozmnožiť a plynie nepretržite a neodvolateľne.

Všetko sa deje v toku času – preto sa hovorí, že čas synonymom pre život. A napriek tomu o ňom veľa ľudí uvažuje ako o niečom, čo má nulovú hodnotu!

 

Neverím, že manažment času funguje!

Ešte stále sa stretávam s názorom, že manažment času nefunguje.

Pýtam sa: Manažér môže zorganizovať prácu desiatok podriadených zamestnancov, ale nemôže zorganizovať to, čo on robí na stolom? Je možné zorganizovať prácu druhých ľudí, ktorým sa nechce pracovať a ktorí behajú kdesi po firme, ale nie je možné zorganizovať vlastnú prácu? Ktorú robíš vlastnými rukami za tvojím stolom? To nemá logiku!

Jasné že si môžeš zorganizovať vlastnú prácu lepšie.

 

História time managementu v kocke.

Ako prvý sa riadeniu času začal odborne v 18. storočí venovať Frederick Taylor, ktorý je považovaný za otca vedeckého manažmentu. Jeho cieľom bolo zvýšiť produktivitu zamestnancov.

Zmerať produktivitu robotníka za strojom je ľahké, stačí zistiť počet vyrobených kusov. 60 vyrobených kusov je priemerná produktivita fabriky a môže byť prijatá ako dostatočná alebo odmietnutá ako nedostatočná.

Taylor narazil na ťažkosti pri duševne pracujúcich – napríklad v kanceláriách. Ako merať ich produktivitu? Aby to dokázal, začal robiť rôzne štúdie času a práce. Začal sa sústrediť na najlepšie spôsoby s cieľom maximalizovať množstvo dokončenej práce za daný čas.

Taylorovými metódami boli okúzlený mnohí vedúci pracovníci, z ktorých sa neskôr vyvinuli tzv. “time study men”. Tak vznikol time management.

Odvtedy prešiel štyrmi obdobiami rušného vývoja.

Prvá generácia time managementu bola charakteristická jednoduchým písaním poznámok, zoznamov úloh a udržaním prehľadu o všetkých veciach, ktoré treba urobiť. Do istej miery to používame aj dnes, ale oveľa účinnejším spôsobom.

Druhá generácia začala používať diár a kalendár namiesto zoznamu úloh. Veľké zlepšenie bolo v plánovaní do búducnosti. Začala existovať predstava dlhodobého plánu. Všetci to používame stále.

Tretia generácia priniesla do hry celú koncepciu stanovenia priorít a dennú, týždennú a mesačnú identifikáciu rozhodujúcich aktivít, ktoré treba spraviť najprv. začali sme si stanovovať ciele a zahrnuli ich do plánovania, ktoré sa zameralo na efektivitu.

Štvrtá generácia time managementu je aktuálna a zatiaľ najlepšia. Rozpoznala, že názov manažment času je nesprávny pretože neriadíme čas, ale seba a našu prácu. Skrátka, robiť veci rýchlo nestačí. Dôležitejšie je robiť správne veci. Ďalej nemôžeme presne vedieť čo bude robiť za týždeň. Môžu sa vyskutnúť nové veci, ktoré pozmenia plán.

Manažmentu času sa odborne venujú akademici Neil Shipman, Carla Crutsinger, William E. Kelly.

 

Techniky efektívneho učenia.

Časový manažment je určený pre ľudí, ktorí majú pracovný život plne vo svojej moci. Pre nich je dôležité stihnúť viac za kratší čas.

Ak patríš medzi nich, pravdepodobne je pre teba vzdelanie dôležité tiež. Musíš sledovať novinky z odboru a najnovšie štúdie, čítať knihy, blogy, navštevovať semináre. Naučiť sa to a uplatniť v praxi.

Vzdelávanie a time management majú spoločné to, že vnímajú čas ako náklad. Náklady práce sú čas strávený na výkonoch. Náklady vzdelávania sú čas obetovaný na natlačenie nových vedomostí do hlavy.

Time management dokáže znížiť čas potrebný na pracovné výkony, no nedokáže znížiť čas na vzdelávanie. Ale aj to sa dá. Slúžia na to techniky efektívneho učenia.

Predstav si, že by si sa vzdelával 10x efektívnejšie. Predstav si, že by si vedel čítať 4x rýchlejšie a prečítal jednu knihu za deň. Zapamätal si bleskovo akýkoľvek zoznam. Zapamätal si ľubovoľný údaj s ľahkosťou. Bežne dosahoval stav absolútnej koncentrácie. Za týždeň by si sa naučil toľko, čo iní za dva mesiace.

Áno, je to možné. Ale iba ak sa budeš učiť efektívne. Nie prečítať a spoznámkovať text a čítať nahlas.

Zaujalo ťa to? Tak klikni sem >>

Čo je Time management? Definícia, príklady a štúdie.

Zdieľaj to s kamošmi a známymi
Bezbolestné učenie

Bezbolestné učenie