13+8 jednoduchých tipov, ako zvládnuť hocijakú skúšku

Blížia sa zápočty, skúšky, koniec semestra a skúškové obdobie. Pre väčšinu študentov nadmerného stresu a veľkej záťaže pre organizmus. Nestíhaš… Musíš sa naučiť nekonečné kvantá vedomostí. Poznám. Hotová nočná mora.

Tak tu je 13 jednoduchých tipov, ako zvládnuť hocijakú skúšku:

S týmito radami zvládneš skúšky bez najmenších problémov.

Tipy sa dajú použiť aj na zvládnutie štátnic.

 

Čo na skúške robiť a nerobiť?

 

1. Tip: Akonáhle dostaneš papier do ruky, zapíš si všetky kľúčové matematické vzorce, fakty, definície a kľúčové slová. Ešte skôr, než začneš čítať otázky. Alebo hocičo, čo často zabúdaš. Získaš 100% istotu, že ich pod tlakom stresu nezabudneš.

 

2. Tip: Ako druhé si prezri test. Zorientuj sa v ňom. Aby si zistil, čo treba očakávať, aké tempo nasadiť, ako postupovať.

 

3. Tip: Jednoduché otázky vypracuj najprv. Otázky, na ktoré odpoveď nevieš a ktoré pôsobia odstrašujúco vynechaj. A vráť sa k ním neskôr. Má to tri jednoznačné výhody:

  1. Spomenieš si na odpovede, ktoré si na začiatku nevedel. Vďaka asociáciám, ktoré sa ti vybavia pri riešení jednoduchých úloh.
  2. Vybuduješ si sebavedomie na ťažšie úlohy. Už nebudú pôsobiť odstrašujúco. Ty budeš v pohode.
  3. Zbytočne nestrácaj čas. Nenechaj sa zabrzdiť jednou úlohou, ktorú možno ani nevyriešiš správne. Radšej za ten čas úspešne vyrieš dve, ktoré vieš.

 

[Zábavné VIDEO] Osvedčený spôsob, ako zvládnuť skúšku 😀


4. Tip: Dôkladne prečítaj zadanie, otázky a pokyny. Nenáhli sa. Nevytváraj si domnienky, o čom otázka je. Každé slovo pozorne prečítaj. Hľadaj chyták. Ak si domyslíš zadanie, celá odpoveď bude nanič, budeš nervózny a stratíš drahocenný čas. Stojí to za to? Alebo je lepšie proste na začiatku zadanie pozorne prečítať?

 

5. Tip: Vyškrtni otázku ihneď po dokončení. Pod stresom sa môže stať, že na otázku zabudneš, vypadne ti a nevypracuješ ju. Vyškrnutím získaš prehľad čo je a čo nie je hotové. A tak sa vyhneš vynechaniu otázky. (Toto bol môj najväčší problém. Ľutujem, že som vtedy toto nevedel.)

 

6. Tip: Nenechaj sa znervózniť tým, ako rýchlo skúšku dokončili spolužiaci. Sústreď sa na tvoj test.

 

7. Tip: Dôveruj si. Ak máš pochybnosti, spomeň si ako dôkladne si sa na skúšku pripravil. Preto nie je dôvod byť nadmieru nervózny.

 

8. Tip: Vypadla ti odpoveď na otázku a stresuje ťa to? Čo už. Na zvládnutie skúšky nepotrebuješ mať správne každú otázku.

 

9. Tip: Píš zrozumiteľne. Ak profák nevie prečítať čo si napísal, zvyčajne predpokladá, že odpoveď je nesprávna.

 

10. Tip: Potrebuješ odbúrať stres a ukludniť sa? Najjednoduchšia a ihneď aplikovateľná technika je uvolniť svalstvo a z hlboka sa niekoľkokrát nadýchnuť. Úľava príde okamžite.

Prípadne môžeš použiť 6 techník ako sa sústrediť na maximum >>>

 

11. Tip: Ak ti na konci zostane čas, skontroluj odpovede. Uisti sa, že si žiadnu otázku nevynechal. Daj si bacha na hlúpe chyby. Máš pochybnosti, ktoráodpoveď je správna? Táto alebo hentá? Zvyčajne je správna prvá odpoveď. “Neopravuj ju.” Učitelia to nehovoria nadarmo.

 

12. Tip: Domrvil si to? Má to svoj dôvod. A je vysoká šanca, že na ďalšej skúške sa pomýliš rovnako. No dá sa tomu vyhnúť. Zober si z neúspešnej skúšky ponaučenie. Zisti príčiny neúspechu a viackrát nezopakuj rovnaké chyby.

 

13. Nesnaž sa ťahať učenie celú noc.

Posledný tip čo NErobiť: Nesnaž sa ťahať učenie do hlbokej noci. Radšej sa 3 hodiny vyspi a vstaň skoro ráno. Je to celkovo lepšie než učiť sa celú noc, ísť späť neskoro a vstávať v bežnom čase.

  1. Troj hodinový spánok zabezpečí kvalitnejšie uloženie vedomostí do hlavy. Kebyže si sa učil celú noc, staršie vedomosti by sa neuložili a boli by vytlačené novými vedomosťami. Väčšinu by si zabudol.
  2. Keď vstaneš, budeš sústredenejší a bude ti to myslieť lepšie. A potom sa to naučíš rýchlejšie.
  3. Možeš si znovu zopakovať vedomosti z noci, čím ich dva krát vryješ do pamäti. Vďaka tomu je rádovo vyššia šanca, že ti pod stresom nevypadnú.

Vyskúšaj a zažiješ 🙂

 

Jedna vec je čo robiť a nerobiť na skúšké. Druhá vec je skúškové obdobie.Ako ho zvládnuť? Ako sa poriadne pripraviť na skúšky? Tieto rady zaručene pomôžu:

8 zabijáckych spôsobov ako zvládnuť skúškové obdobie > >

 

 

About the author

Som zakladateľ Bezbolestného učenia a pomáham ľuďom učiť sa správne. Tejto téme sa venujem od roku 2014. Na blogu nájdeš články o vzdelávaní a návody a rady ako sa učiť. Moje návody sú unikátne v tom, že sa zameriavam na logicko-slovné porozumenie. Viac o mne sa dozvieš v mojom príbehu.

Leave a Reply