3 vedecké vysvetlenia ako funguje rýchločítanie

Máš obavy, že po zvýšení rýchlosti čítania klesne porozumenie? Čítaš najrýchlejšie, ako ti tvoja mysel dovoľuje? Brať stránku za stránkou nebude ozajstné čítanie, ale len listovanie?

Možno ťa prekvapím, ale rýchločítanie v skutočnosti zvyšuje porozumenie. Na prvý pohľad to nedáva zmysel a je to v rozpore s tým, čo by si čakal, ale je to tak. Ľudia čítajúci rýchlejšie majú hlbšie pochopenie textu a pamätajú si ho lepšie. Dokázali to početné štúdie a skúsenosti ozaj veľkého množstva ľudí.

Tiež som mal kedysi mylnú predstavu, že rýchločítanie zníži porozumenie. Bol som hrdý na moje pomalšie čítanie a veril som, že som zachytil viac detailov a pochopil to lepšie než ostatní. Pomyslel som si, že dáva logiku že čím rýchlejšie idem, tým viac informácií si zapamätám.

Dnes poznám ten absolútne rozdielný pocit kedy text prejdem klasickým štýlom alebo technikami efektívneho čítania.

Jasné, že existuje horná hranica po ktorú to funguje a po ktorej porozumenie klesá; tréningom sa však dá posunúť ďalej a ďalej.

 

1. Efektívne čítanie je vizuálny proces.

Slovo je symbol, ktorý niečo vyjadruje, nejaký koncept – objekt, činnosť, jav alebo vzťah. Človek si spomenie na partnera, keď sa pozrie na svadobnú obrúčku. Keď niekto povie zvukový symbol “strom”, vybavíme si obraz stromu. Myseľ nemá veľa práce. Takto rozmýšlame automaticky.

Znamená to, že človek nečíta očami, ale mysľou. Oči sú len prostriedok prenosu. Mozog interpretuje.

Pri písanom slove je to zložitejšie. Zatiaľ čo hovorené slovo vyjadruje obraz niečoho, písané slovo vyjadruje zvuk, ktorý niečo symbolizuje. Premýšľaj napríklad o týchto slovách, ktoré práve teraz vidíš. Čítaš ich nahlas? Alebo ich v duchu vyslovuješ? Je veľká šanca, že áno.

Tvoja myseľ najprv vidí napísané (1), potom to spracuje (2) a premení na zvuk (3). Zvuk musí spracovať tiež (4) a spojí ho s tým, čo vyjadruje (5). Volá sa to subvokalizácia. Vyslovovanie slov buď úplne potichúčky alebo v duchu. Problém je, že tento 5-bodový proces je zdĺhavý.

Dobrá správa je, že technikami rýchločítania sa subvokalizácia dá odstrániť. Myseľ najprv uvidí napísané (1) a potom to prekonvertuje (2) na význam konceptu (3). Podstatné je, že mysel automaticky preskočí zvuk. Výsledkom bude kratší 3-bodový proces.

Druhá výhoda čítania v obrazoch je dlhé pamätanie si. Text, ktorý prečítaš ako symboly si budeš pamätať dlhšie. Pretože obrazy sú jazyk podvedomia. Každý si ich pamätá najlepšie zo všetkého. Všetky pamäťové techniky pre rýchle učenie sú založené na obrazoch. A čo sa týka zvukov, tak tie si pamätáme zo všetkého najhoršie.

Takže efektívnym čítaním budeš čítať rýchlejšie a zároveň si budeš pamätať viac.

 

2. Čítajú sa frázy namiesto jedného slova.

Ak tvoje oči vysielajú cez oko do mysle text po jednom slove, porozumenie textu bude slabé a nesúvislé. Pretože myšlienky sú zložené z mnohých slov, nie z jedného slova. V jednom slove nie je prakticky žiaden význam.

Myseľ pri čítaní slova po slove prijíma slová bez významu alebo takmer bez významu. Dostane jeden impulz, trpezlivo čaká na druhý a potom musí čakať na tretí impulz než má niečo definitívne spracovať. Oveľa rýchlejšie teda je prečítať myšlienku naraz.

Osamotené slovo jeden nemá prakticky žiaden význam. Slovo svetlo má malý význam. A hoci slovo ráno má plnší význam ako jeden či svetlo, napriek tomu obsahuje a zachytáva menej významu ako fráza jedno svetlé ráno. Preto je najlepšie prečítať celú frázu naraz. Bude to rýchlejšie a porozumenie bude hlbšie.

Ako keď sa učíš angličtinu. Frázy sú lepšie ako slová. V rozhovore nebudeš musieť poskladať vetu slovo po slove. Vyskladáš ju z 2-3 fráz. Tým pádom budeš hovoriť plynulo a intuitívne. Keď budeš čítať frázy a nie jednotlivé slová, text v mysli  zložíš ako celistvú myšlienku.

Žiadne prádzne miesta, kde stratíš niť. Žiadne prerušenie procesu myslenia. Kvôli tomu pochopíš viac a rýchlejšie.

Dobrá vec je, že počet slov, ktoré človek vidí na jednu fixáciu oka sa dá zväčšiť trénovaním oka.

A každý vie, že text, v ktorom vidíme v ňom súvislosti si pamätáme lepšie. Takže tretia výhoda je lepšie pamätanie si.

 

3. Myseľ pracuje na plné obrátky.

Zaspal si niekedy v posteli za knihou a keď si sa zobudil, zistil si, že prečítané nie je nič? Koľkokrát si počas čítania cítil nudu, malátnosť a ospalosť? Kedy naposledy si zabudol odstavec dve sekundy po jeho prečítaní? Pasivita vedie k unudeniu smrťou.

Toto sa nemusí diať. Ak upravíš techniku čítania.

Pri rýchločítaní myseľ ide na plné obrátky. Nemá čas premýšľať nad niečím iným, utekať od témy a nudiť sa. Zvýšená rýchlosť čítania urobí telo a rozum čulejšími a bystrejšími. Hlava je vtedy napumpovaná slovami a myšlienkami.

Rýchločitateľ vníma text vysoko intenzívne, bez prázdnych miest a malátnosti – a to zvyšuje koncentráciu. Ruka v ruke s vysokou koncentráciou prichádza porozumenie a pamätanie si.

Druhý bonus je, že maximálnej koncentrácií vymiznú negatívne emócie odrádzajúce od čítania. Čítanie už nebude nudné, nikdy nebudeš ospalý ani malátny. Takže čítanie prestane byť také nezáživné a suché.

A práve to umožňuje vytvoriť zvyk čítať každý deň. Bez rýchločítania by to bolo nesmierne namáhavé.

 

Tajomstvom je správna technika čítania.

Mylná predstava o rýchločítaní je, že to je len rýchlejšie čítanie. Že človek bude čítať tak ako doteraz akurát rýchlejšie. A preto si mnohí myslia, že nie je možné dať 800 slov za minútu. Alebo že čítať takým tempom by človeka nebavilo a že by to nebola radosť.

V skutočnosti je pointa rýchločítania taká, že je to efektívne čítanie. Je to súbor techník a cvičení ako čítať správne a bez chýb. Nebudeš to robiť tak ako predtým. Čítať budeš iným spôsobom – rozumne a podľa vedeckých predpokladov. Zdokonalená rýchlosť čítania pramení až z toho.

Vhodným prirovnaním môže byť body building. Nie je reálne aby sa vzpierač pokúsil o nadhod 180 kg činky? Napriek všetkému to je možné. Pretože ten vzpierač trénoval často a s rozumom. Takisto sa dá natrénovať správna technika čítania. Tréning oka a tréning mysle.

About the author

Som zakladateľ Bezbolestného učenia a pomáham ľuďom učiť sa správne. Tejto téme sa venujem od roku 2014. Na blogu nájdeš články o vzdelávaní a návody a rady ako sa učiť. Moje návody sú unikátne v tom, že sa zameriavam na logicko-slovné porozumenie. Viac o mne sa dozvieš v mojom príbehu.

Leave a Reply