Výdaj informácií: asi najúčinnejšia pamäťová technika vôbec

Výdaj informácií

Výdaj informácií znamená vydať prečítaný text na čistý papier z pamäti, bez pomôcky. Bez pozerania sa do poznámok, myšlienkových máp, bez knihy. Prečítaš si niečo, papiere otočíš, aby si do nich nevidel a vydáš prečítaný text z hlavy.

Prečítaš si jeden odstavec, učebný materiál otočíš alebo dáš bokoch, nech ti nepomáha. A teraz odstavec prepíšeš do čistého wordu z pamäti. Bez akejkoľvek pomôcky. Choď odstavec za odstavcom až na koniec učiva.

Takto môžeš vydať z pamäti niekoľko strán A4 a aj celé tému. To dá mozgu zabrať. Kvôli tomu som vybral napätím zelektrizovaný mozog za ilustračný obrázok.

Prečítané môžeš vydávať z pamäti hovorením nahlas, ručným prepísaním na papier alebo prepísať to do prázdneho textového súboru (notepad, word, open office, to je jedno). Hovorenie nahlas je namáhavé, trvá dlho a v druhý deň memorovania ťa začne bolieť jazyk. Fakt. Ručné písanie trvá dlho tiež. Takže zostáva prepisovanie do prázdneho súboru. Ideálne je dať si do lišty odkaz na txt súbor, ktorý budeš používať len na výdaj.

Na prvýkrát sa ti dať prečítané z pamäti nemusí nepodariť. To je u mnohých tak. Tak si text znovu párkrát prečítaj a skús to od začiatku.

Keď niečo do súboru napíšeš a skončíš, vyčisti celý súbor. Ctrl+A všetko označiť a Ctrl+X delete. A choď na ďalší odstavec.

Znamená to, že sa budeš učiť pred PC, resp. za pomoci PC, kde sú rušivé vplyvy. Internet, prehliadač, facebook. Na mobile notifikácie a messenger. Odstráň tieto vyrušovače. Na čas vypni pripojenie k internetu. Odhlás sa z FB a z messengera a zavri prehliadať. Stíš notifikácie v mobile na minimum.

Prečo sa oplatí robiť výdaj informácií?

Alebo jeho tri gigantické prínosy

1: Brutálne dobré zapamätanie. Pretože to, čo vydáš z hlavy, si budeš veľmi dobre a veľmi dlho pamätať. Povedal by som, že je to snáď najúčinnejšia pamäťová technika zo všetkých. Doslova. Tak kvalitné a dlhodobé zapamätanie poskytuje. Nehovoriac, keď výdaj spravíš niekoľkokrát.

2: Samokontrola naučeného. Sám si môžeš overiť, či látku ovládaš alebo nie. Netreba čakať na zbabranú skúšku alebo nevydarený certifikát. Navyše vieš presne zistiť, kde máš chyby a doučiť sa chýbajúce časti. Ak nejakú časť látky nevieš vydať z hlavy vôbec, absolútne ju nevieš. Tak sa ju douč úplne celú od nuly. Ak ju vieš vydať, ale len nepresne, neovládaš ju dobre. Tu stačí doučiť sa to.

3: Pod tlakom nedostaneš okno. Vryješ si to do mozgu tak pevne, že ani pod enormným tlakom nedostaneš okno, ale spomenieš si na všetko, čo si sa učil. Takže s výdajom s ľahkosťou zvládneš zásadné skúšky ako maturity, štátnice či testovanie na certifikát do práce.

Vďaka výdaju informácií docieliš perfektné memorovanie, nájdeš a opravíš chýbajúce časti, dáš s ním dôležité testovanie. To sú tri echt dobré veci. Neviem o žiadnej inej pamäťovej technike, s ktorou sa dá toto.

Je to tak, že radšej urobiť 1-krát výdaj ako si niečo 3-krát prečítať. Zapamätáš si to lepšie.

Ja osobne používam výdaj stále. Prakticky pri všetkom, čo sa učím. Už niekoľko rokov. Tak úžasná technika to je.

Chyba: pomôcka pri výdaji informácií
Chyba: pomôcka pri výdaji informácií

Bez pomôcky!

Chyba tak častá ako gravitačný zákon: tesne pred výdajom kukať do poznámok alebo do knihy. Nápoveda absolútne neguje význam výdaju. Proste z neho nebudeš mať nič.

Pri výdaji ide o to, že si časť textu prečítať, uloží sa ti to v krátkodobej pamäti a vyvolaním to utvrdíš a presunieš do dlhodobej pamäti. Robiť výdaj sekundu dve po dočítaní nemá žiaden efekt. Keďže by v podstate nedošlo k vyvolaniu.

Ak nechceš robiť výdaj, fajn, ja ťa nenútim. Ale keď sa rozhodneš, že ideš robiť výdaj informácií, tak to dodrž a sprav ho.

Nepozeraj sa do poznámok ani do skripta. Daj ich bokom. Otoč knihu. Alebo maj poznámky tak bokom, že keď sa pozeráš do monitora, nemáš šancu prečítať ich. No najlepšie ak ich otočíš.

Na troch blogoch si to vyskúšaj sám

V momente, ako som sa prvý krát stretol s výdajom informácií, som vedel, že presne toto som hľadal a potreboval. Hneď som to šiel vyskúšať. Otvoril som si blogovisko denníka Sme, prečítal som si tri blogy, čo mi prišli OK a urobil som z nich výdaj. Skúšal som robiť výdaj z tých istých článkov na druhý deň a o týždeň.

Fungovalo to. Bolo to úžasné. Vedel som podstatné veci z hlavy aj o týždeň neskôr. Prvý článok ako-tak viem dodnes.

Rovnakú vec môžeš spraviť tiež ty. Nájdi tri blogy, z ktorých na skúšku urobíš výdaj informácií. Sleduj kvalitu zapamätania. Verím, že po takejto skúške sa výdaj stane bežnou súčasťou tvojho učenia.

Jasné že sa pri zložitých, obsiahlych materiáloch náročných na pochopenie sa s výdajom informácií pracuje ináč. O tom píšem viac v ebooku 8 pamäťových krokov.

Náročnosť, jediná nevýhoda

Priprav sa na to, že s výdajom bude náročné a intenzívne. Spočiatku to vôbec nepôjde ľahko. Nebudem klamať, bude to náročné, až možno bolestivé.

Dôležité je vydržať.

S každou stranou to pôjde ľahšie a ľahšie. Náročnosť klesne. Vnútorne sa zmieriš s faktom, že je žiadúce robiť výdaj informácií.

Nakoniec si na to zvykneš a budeš to takto robiť vždy.

Výdaj nemusí byť stopercentný

Výdaj informácií nemusí byť stopercentný. Snažiť sa do bodky použiť rovnaké formulácie a štruktúry viet ako v učebnom materiály je častá chyba. Je to zbytočné a takto by to zabralo dvojnásobne viac času.

Nemusíš vedieť 5 strán kľúčových slov do písmena aj s bodkov. Stačí sa ich naučiť na 80-90 percent. Niektoré vety môžeš formulovať jednoduchšie alebo po svojom. Aj malá chybička je povolená. Bezchybne a doslova by to fakt zabralo 2x viac času, aj viac. To sa ani neoplatí.

Páči sa ti výdaj informácií? Chcel by si poznať viac podobných vecí?

Tak si pozri ďalšie návody a rady ako sa učiť.

About the author

Som zakladateľ Bezbolestného učenia a pomáham ľuďom učiť sa správne. Tejto téme sa venujem od roku 2014. Na blogu nájdeš články o vzdelávaní a návody a rady ako sa učiť. Moje návody sú unikátne v tom, že sa zameriavam na logicko-slovné porozumenie. Viac o mne sa dozvieš v mojom príbehu.