Základna rovnica vzdelávania: VIEM X KONÁM

Vzdelávaš sa ale sľúbené výsledky neprichádzajú? Prečítal si množstvo článkov, rád, bol si na kurzoch, venuješ tomu obrovské množstvo času a energie ale akosi nemáš výsledky? Odpoveď vychádza zo základnej rovnice vzdelávania.

Takto vyzerá základná rovnica vzdelávania:

 

Základná rovnica vzdelávania: Vedieť X Konať = Výsledok

Áno, vzdelávaš sa, čo teda spôsobí, že nemáš žiadne výsledky?

Čo v rovnici spôsobí, že nemáš žiadne výsledky napriek podrobnému štúdiu? Čo treba doplniť do rovnice aby si mal nulové výsledky napriek pravidelnému vzdelávaniu? Nula na strane konania.

Pokiaľ sa vzdelávaš a nemáš výsledky, skús sa zamyslieť nad tým, či naozaj ideš do akcie.

(Viem 6) X (Konám 0) = (Výsledok 0/100)

Vedieť ale nekonať prináša rovnaké výsledky ako nevedieť: nula. Takto nebudeš mať výsledky nikdy. Teda ak sa vzdelávaš ale naučené veci neuplatňuješ, celé je to totálne zbytočné. Nikdy to nebude mať reálny dopad na tvoj život, kariéru, podnikanie. Neuplatené vedomosti sú zbytočné.

Funguje to takto:

(Viem 10) X (Konám 2) = 20/100

(Viem 7) X (Konám 6) = 42/100

(Viem 9) X (Konám 5) = 45/100

(Viem 7) X (Konám 9) = 63/100

Najprv si tému naštudovať a až následne ísť do akcie je rádovo účinnejšie než bezhlavo konať. Lenže mať nabúchané vedomosti nestačí. Vedomosti sú len skratka ako dosiahnuť výsledky rýchlejšie, nie je to teleport. Neznamená to, že keď ich budeš mať, stačí lúsknuť prstami a si tam. Cestu si musíš odmakať až dokým sa nedostaneš do cieľa.

Tak napríklad, keď dočítaš knihu o time managemente naozaj zoberieš aspoň 4-5 vecí a dáš ich do praxe? Lebo ak nie, nečuduj sa že nemáš výsledky.

Rozumné by bolo postupovať tak, že zoberieš pár vecí, ktoré uplatniš hneď zajtra a keď ich zvládneš, pridáš ďalšie a ďalšie až pokým nezvládneš celú knihu. Robíš to takto? Alebo si povieš, že to bolo celkom fajn a kúpiš si ďalšiu knižku?

 

Ako správne vedomosti uplatniť?

Recept na získanie výsledkov je prostý: začni uplatňovať vedomosti, koré máš. Aj to ale treba robiť s rozumom, treba dodržať nasledovný postup:

  1. Akcia – pustím sa do toho
  2. Testovanie – vyhodnotím výsledky, ktoré mi to prinieslo
  3. Analýza – porovnám to, čo som spravil s tým, čo som sa dozvedel
  4. Opakovanie – zopakujem akciu s tým, čo som sa dozvedel z analýzy

Dodržať tento spôsob je dôležité lebo mnohé stratégie na prvý krát nefungujú. Pravdepodobnosť, že na prvý pokus ti zložitá stratégia bude fungovať hraničí s nulou. A ako zareaguje väčšina ľudí? Povie, že to nefunguje, kašlať na to, je to nejaká blbosť. Ale ak tá stratégia funguje desiatkám, stovkám alebo tisícom ľudí a tebe nie, tak si myslíš, že problém bude v stratégií? Alebo vo forme, akou si ju uplatnil? Neušlo ti tam pár podstatných vecí? Lebo častokrát býva chyba práve v prvom bode.

A teraz keď sa dozvieš stratégiu ako sa učiť bleskovou rýchlosťou a s minimálnou námahou, ale na prvý krát ti to nevyšlo, má to podľa teba zmysel opakovať niekoľkrát až kým sa k tomu nedostaneš? Má to zmysel analyzovať a testovať až dokým sa dostaneš do bodu, kedy sa naozaj učíš za 1/10 času po celý život?

Úprimne, ani mne na prvý krát drvivá väčšina stratégií nevyšla. 90% som musel opakovať stále znovu a znovu. Niekedy mi vyšla až na 3-4 krát. Našťastie desať krát opakovať to nikdy nebolo treba lebo keď som analyzoval výsledky, tak na 3-4 pokus som sa vždy trafil.

 

About the author

Som zakladateľ Bezbolestného učenia a pomáham ľuďom učiť sa správne. Tejto téme sa venujem od roku 2014. Na blogu nájdeš články o vzdelávaní a návody a rady ako sa učiť. Moje návody sú unikátne v tom, že sa zameriavam na logicko-slovné porozumenie. Viac o mne sa dozvieš v mojom príbehu.

Leave a Reply