7 jednoduchých cvičení, ako si zlepšiť pamäť

Máš zlú pamäť? Často zabúdaš a hľadáš niečo na zlepšenie pamäte?

Tak vyskúšaj 7 jednoduchých cvičení, ako si zlepšiť pamäť!

Vďaka cvičeniam si vycibríš pamäť a odstrániš ťažkosti s pamäťou a zabúdaním.

Cvičenia sú overené praxou. Používam ich na vlastnej koži.

 

7. Prečítaj text a zopakuj si ho.

Prečítaj nejaký text a následne si ho zopakuj. Politickú správu, noviny, obľúbený blog, báseň, poviedku, to je jedno. Toto je moje najsamobľúbenejšie cvičenie pamäti. Je rovnako dobré ako zvyšných 6 dokopy. Má nájlepší pomer prínos/námaha.

Pri meditovaní, jedle, spánku si pasívny a pamäť podporuješ nepriamo. Lenže pri prečítaní a zopakovaní textu si aktívny a trénuješ priamo a presne pamäť. Denne sa cvičenie dá urobiť aj desaťkrát. Trvá to krátko a zlepšenie pamäte z jedného opakovania opakovaniu je vysoké.

1. úroveň: Prečítaj 1 krátky text. Teraz zopakuj nadpis, hlavnú myšlienku, počet odstavcov a prejdi na obsah. Zopakuj každú vetu, ktorú dokážeš.

2. úroveň: Prečítaj 3 krátke texty a zopakuj ich rovnakým spôsobom ako predtým.

3. úroveň: Prečítaj zložitejší 1 text minimálne na 1500 slov. A zopakuj nadpis, hlavnú myšlienku, počet odstavcov a prejdi na obsah. Zopakuj každú vetu, ktorú dokážeš. V začiatkoch si môžeš pripomôcť barličkou, že napíšeš číselnú osnovu a kľúčové slovo pre odstavec.

Posledná úroveň je zabiják. Ale urob to pár krát a získaš dokonalú pamäť. Viem z vlastnej skúsenosti.

 

6. Získaj novú schopnosť a trénuj mozog.

Po dosiahnutí dospelosti má ľudský mozog vytvorené milióny neurónových spojení, ktoré ti umožňujú spracovať a uložiť informácie rýchlo, riešiť podobné problémy a robiť podobné úlohy s minimom námahy.

Lenže ak stále robíš to isté, nestimuluješ mozog. Pamäť je ako sval: musíš ju používať, inak o ňu prídeš. Preto daj mozgu výzvu. Čím viac hlavu využívaš, tým rýchlejšie si zapamätáš informácie. Ale nie všetky cvičenia sú rovnako prínosné. Tie najlepšie prelomia rutinu a prinútia ťa využívať mozog novým spôsobom.

V minulosti si ľudia mysleli, že človek má najlepšiu pamäť po dosiahnutí dospelosti a postupne sa iba zhoršuje. Moderné výskumy však ukazujú, že dobrá pamäť v neskoršom veku súvisí predovšetkým s aktívnym životným štýlom.

Nová schopnosť by mala spĺňať štyri podmienky:

1. Naučí ťa niečo úplne nové. Vôbec nezáleží na tom, ako intelektuálne náročná aktivita je. Ak si v tom už dobrý, nie je dobrá pre mozog. Malo by to byť niečo nezvyčajné, čo ťa dostane z komfortnej zóny.

2. Je to výzva. Najlepšie cvičenie pamäti vyžaduje plné a hlboké sústredenie. Nestačí, že v jednom bode to je ťažké. Musí to byť vyzývavé po celý čas.

3. Dá sa zvládnuť krok-za-krokom. Vyber si takú aktivitu, v ktorej začínaš od nuly a postupnou prácou sa zlepšuješ. V prípade, že nová úroveň na ktorej pracuješ začína byť pohodlná, je čas zvýšiť latku a rozšíriť tvoje kapacity.

4. Je to odmeňujúce. Zažiješ kopec malých odmien – malých úspechov. Odmeny podporujú učebný proces. Čím viac zanietený si, tým skôr budeš pokračovať a tým väčší úspech dosiahneš.

Napríklad žonglovanie so štyrmi loptičkami, snowboardovanie, šerm, písanie hororových poviedok, naučiť sa cudzí jazyk, čítanie literatúry, písanie blogov alebo článkov, …

 

5. Jedz to správne jedlo.

Jedlo, ktoré jedávaš a nejedávaš má významnú úlohu v dobrej pamäti. Ako pri cvičení: na vytvorenie svalov nestačí cvičiť, treba aj správnu výživu. Takisto len učiť sa nestačí, aj mozog potrebuje správnu výživu  – takú, ktorá podporuje vytváranie nových asociácií.

Jedlá pre lepšiu pamäť sú čučoriedky, brokolica, karfiol, hlávková kapusta, vlašské orechy, cícer, červené mäso, zeler, ryby, pšenice, vajcia, tuniak, losos, sardinky, sója, pečienka, čierna čokoláda. Počas skúškového obdobia sa snaž jesť tieto jedlá. Ak tvoj život vyžaduje pravidelné vzdelávanie, jedlá zaraď do bežného jedálnička.

Vyhni sa jedlám ako sú fastfoody, káva s cukrom, biely chlieb, čipsy, umelé sirupy, sódy, dzúsi, energetické nápoje,

S kofeínom opatrne. Kofeín zaháňa únavu a ospalosť. No priveľké množstvo pôsobí kontraproduktívne: mozog síce bude pracovať rýchlejšie, ale stratí sa jasné myslenie. Ocitneš sa v stave akéhosi hlmistého premýšľania.

 

4. Poriadne sa vyspi.

Je veľký rozdiel medzi množstvo spánku, s ktorým dokážeš fungovať a s ktorým funguješ najlepšie. Pravda je taká, že 95% dospelých potrebuje 7,5 až 9 hodín spánku. Pri nedostatku spánku sú v ohrození všetky duševné schopnosti: pamäť, tvorivosť, riešenie problémov a kritické myslenie. Čo sa týka pamäte, tak nové poznatky sa ukladajú do dlhodobej pamäti počas najhlbšej fázy spánku.

4 kroky ako na lepší spánok:

1. Dodržuj pravidelný rozvrh. Vstaň a choď spať každý deň v rovnakom čase. Dlhší spánok si dopraj len v nedelu. Zvyk je železná košeľa. Keď si ľahneš na posteľ v tom istom čase, v ktorom si na nej už 30x zaspal, tak telo sa automaticky pripraví na spánok.

2. Vyhni sa všetkých obrazovkám. Hodinu pred spaním. Tablet, mobil, počítač a neviem ešte čo.

3. Nepi kávu a nič nejedz. 

4. Delta vlny. Pusti si hudbu na spanie, ktorá vysiela delta-waves. Ja to používam takmer každú noc. Ráno sa cítim zrelaxovaný a naplnený energiou. Občas spím tak tuho, že aj po 8 hodinách spánku mám ťažkosti so vstávaním.

 

3. Zbav sa stresu a nervov.

Stres patrí k najväčším nepriateľom mozgu a pamäte. Kedykoľvek keď si pod stresom, mozog je orientovaný na holé prežitie a blokuje všetky vyššie funkcie. Dlhodobý chronický stres ničí mozgové bunky a hippocampus – oblasť zodpovednú za formovanie nových a vybavovanie starých spomienok. Niektoré štúdie spájajú stres tiež so stratou pamäte.

Tipy ako odbúrať stres:

1. Počas dňa si urob pracovné prestávky.

2. Nastav reálne očakávanie a nemaj strach povedať nie.

3. Vyjadri pocity namiesto toho, aby si ich skrýval.

4. Sústreď sa iba na 1 úlohu dokým ju nedokončíš, až potom začni ďalšiu

 

2. Ráno si zacvič.

Zacvič si. Jednoduchá a otrepaná rada, ale funguje skvele. Fyzické cvičenie má niekoľko prínosov:

1. Zohráva dôležitú rolu v neuroplasticite: posilňuje rast nových mozgových spojení.

2. Zvyšuje bdelosť.

3. Zvyšuje prínus kyslíku do mozgu čím znižuje riziko porúch, ktoré vedú k strate pamäti ako cukrovka a kardiovaskulárne ochorenia.

4. Zvyšuje účinky užitočných chemických látok v mozgu a znižuje stresové ochorenia.

Nemusí to byť 1,5 hodinový silový tréning. Aj minimum pohybu má veľmi priaznivé účinky.

 

1. Využi pamäťové techniky.

Vzdelávať sa čítaním a opakovaním nahlas je predpotopný a zastaralý spôsob. Trvá to príliš dlho, je to nudné a nové poznatky nebudu uložené do dlhodobej pamäte.

Pamäťové techniky sú nástroje, ktoré akcelerujú rýchlosť učenia, pozorumenie a zapamätanie. Vďaka ním zvládneš naučiť sa doslova čokoľvek aj 10x efektívnejšie. Akúkoľvek informáciu a informačnú štruktúru sa budeš vedieť naučiť bez námahy a tak kvalitne, že to budeš mať v hlave navždy.

Keď budeš používať tieto techniky, už sa nebudeš musieť pýtať ako si zlepšiť pamäť. Tvoja pamäť sa bude zlepšovať sama.

 

Ako to dať do praxe?

Vyber si jeden z dvoch akčných krokov – prvý alebo druhý – a ten opakuj pravidelne. Máš teda na výber:

1 – Prečítaj text, ktorý ťa zaujíma, baví. Blogový príspevok, poviedku, politický článok, atď. Následne tento text vierohodne zreprodukuj z hlavy.

2 – Nájdi si koníček s vysokým podielom duševnej práce.

A toto rob pravidelne. Čo najčastejšie. Najlepšie každý deň. Doplň to kvalitným spánkom, jedlom, cvičením, odbúraním stresu.

About the author

Som zakladateľ Bezbolestného učenia a pomáham ľuďom učiť sa správne. Tejto téme sa venujem od roku 2014. Na blogu nájdeš články o vzdelávaní a návody a rady ako sa učiť. Moje návody sú unikátne v tom, že sa zameriavam na logicko-slovné porozumenie. Viac o mne sa dozvieš v mojom príbehu.

Leave a Reply